Chcę przeprosić z całego serca wszystkich, którzy doznali krzywdy z powodu zaniechania z mojej strony - powiedział prymas całej Irlandii kard. Seán Brady.
Podczas Eucharystii sprawowanej 17 marca w katedrze prymasowskiej w Armagh, w uroczystość patrona kraju - św. Patryka, prosił on również o przebaczenie tych, "którzy czują, że ich zawiodłem". "Spoglądając wstecz wstydzę się, że nie zawsze przestrzegałem wartości, które wyznaję i w które wierzę” - wyznał hierarcha.
Nawiązując do biografii św. Patryka kardynał zauważył, że każdy człowiek odczuwa w sobie napięcie między powołaniem do pójścia za Jezusem a rzeczywistością swej grzesznej natury. Zaznaczył, że w pokornym uznaniu całej prawdy o swej grzeszności zawiera się prawdziwa wolność.
Mówiąc o oskarżeniach kierowanych pod jego adresem purpurat stwierdził, że głęboko wsłuchał się w reakcje poszczególnych ludzi. Jego zdaniem, obecne doświadczenia są niezwykle ważne dla całej Irlandii.
Zdaniem kardynała-prymasa najbliższe dwa lata, poprzedzające 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny (MKE) w Dublinie, będą najbardziej krytyczne od czasów działalności św. Patryka. „Jestem głęboko przekonany, że Bóg wzywa nas do nowego początku, do czasu energii św. Patryka, reformy i odnowy” - powiedział hierarcha. Wyraził przy tym przekonanie, że ważnym źródłem odnowy będzie zapowiadany na najbliższe dni list pasterski Benedykta XVI do Kościoła w Irlandii.
Źródłem odnowy dla tego Kościoła będzie głębokie wsłuchanie się w Słowo Boże, skuteczniejsze zaangażowanie świeckich w życie wspólnot kościelnych oraz odpowiedzialne podejście do zła związanego z nadużyciami seksualnymi duchowieństwa - mówił dalej kard. Brady.
Zaproponował, aby okres poprzedzający MKE w Dublinie był naznaczony szczerym, serdecznym i prawdziwym uznaniem grzeszności ludzi Kościoła. Chodzi o przyznanie się do odpowiedzialności za niewłaściwe działania lub tuszowanie molestowania dzieci a także o położenie kresu tym przestępstwom. Zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji wszystkich ofiar, Kościoła w Irlandii i jego pasterzy.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.