Od początku marca specjalna komisja odebrała 1100 skarg od osób, które twierdzą, że były molestowane seksualnie przez przedstawicieli katolickiego kleru w Holandii - poinformował w sobotę tamtejszy Kościół katolicki.
Relacje ofiar dotyczą wydarzeń z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku.
Skargi trafiły do komisji konsultacyjnej episkopatu "Pomoc i Prawo", utworzonej w 1995 roku przez holenderski Kościół katolicki w celu niesienia pomocy ofiarom molestowania seksualnego przez przedstawicieli kleru - powiedział rzecznik Kościoła katolickiego Pieter Kohnen.
Konferencja holenderskiego episkopatu oraz konferencja holenderskich instytucji religijnych zapowiedziała 9 marca wszczęcie wkrótce "niezależnego" śledztwa w sprawie domniemanego molestowania seksualnego przez kler. Przygotowanie śledztwa powierzono byłemu ministrowi oświaty Wimowi Deetmanowi.
Pierwsze informacje o przypadkach molestowania seksualnego, którego w latach 60. dopuszczali się salezjanie w internacie w regionie Arnhem, na wschodzie kraju, ujawniono pod koniec lutego.
W sobotnim liście do katolików w Irlandii na temat skandalu pedofilii papież Benedykt XVI napisał, że dzieli z nimi "przerażenie i poczucie zdrady" z powodu tych "grzesznych i przestępczych czynów". Papież potępił postępowanie księży-pedofilów oraz biskupów, którzy nie zareagowali w sposób właściwy na skandal.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.