Od piątku policyjna akcja na drogach

Wzmożone kontrole prędkości i trzeźwości kierowców zapowiadają przed świętami policjanci. Ogólnokrajowa akcja rozpocznie się na drogach w piątek, zakończy się w poniedziałek.

"Jak co roku apelujemy do kierowców o rozsądek, cierpliwość i spokojną, bezpieczną jazdę. Ładna pogoda może zachęcać do szybkiej jazdy, pamiętajmy jednak, że brawura może mieć tragiczne konsekwencje" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, dla piratów drogowych nie będzie żadnej pobłażliwości. "Policjanci korzystać będą m.in. z wideorejestratorów, zarówno w radiowozach oznakowanych, jak i nieoznakowanych i na motocyklach, bo rozpoczął się już sezon motocyklowy" - zaznaczył Sokołowski.

Funkcjonariusze sprawdzać będą też trzeźwość kierowców. "Święta to wyjątkowy okres. Spotykamy się z rodziną, wspólnie biesiadujemy. Nie ryzykujmy i nie wsiadajmy pod wpływem alkoholu za kierownicę" - podkreślił Sokołowski. Jak dodał, kierowcy powinni też pamiętać, że wśród kierujących zatrzymanych pod wpływem alkoholu wielu jest takich, którzy pili dzień wcześniej, późnym wieczorem. "Zawsze odczekajmy te kilkanaście godzin zanim zdecydujemy się jechać" - zaznaczył.

Funkcjonariusze sprawdzać będą także, czy dzieci przewożone są w fotelikach, a kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy. Zwracać uwagę będą również na kierowców rozmawiających w trakcie jazdy przez telefon komórkowy. "Zastanówmy się, czy podczas takiej rozmowy jesteśmy w stanie zauważyć jaki samochód nas wyprzedza, jakie znaki mijamy? Takie zachowanie często prowadzi do tragedii. Zarówno policjanci jak i strażacy pamiętają wiele wypadków, gdy wyciągając kogoś z wraku auta, znajdowali pod jego nogami telefon" - dodał rzecznik.

Policjanci apelują, by wyjeżdżając na święta, pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania. "Poprośmy naszych sąsiadów, by zwracali uwagę, czy ktoś się do niego nie włamuje, czy nie dzieje się coś niezwykłego - np. przed blokiem nie pojawił się samochód do przeprowadzek" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Piątek
  dzień
  23°C Piątek
  wieczór
  20°C Sobota
  noc
  17°C Sobota
  rano
  wiecej »