Niemiecki artysta posprząta polskie mieszkania

Od 6 do 15 kwietnia niemiecki artysta Dietmar Schmale będzie sprzątał mieszkania i domy w Trójmieście. Zdjęcia z tego performance znajdą się na wystawie "Sąsiedzi. Wątki polskie w niemieckiej sztuce współczesnej", organizowanej przez Gdańską Galerię Miejską.

Jak poinformowała kurator wystawy i dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej Iwona Bigos, niemiecki artysta chce w swoim konceptualnym projekcie zatytułowanym "Restytucja - wymiana kulturalna" sparafrazować etos polskiej sprzątaczki.

Jak wspomina sam Schmale, dzieciństwo spędził u babci, która zawsze wynajmowała kobiety do sprzątania.

"Wszystkie one były z Polski, dlatego używaliśmy określenia +Polnische Putzfrau+. Wiele z nich przyjechało z ich mężami, którzy wyemigrowali do Niemiec za pracą. Te kobiety najczęściej były niewykształcone i pracowały w Niemczech za bardzo niskie wynagrodzenie, bez ubezpieczenia. Ostatnio poczułem się zobligowany do zwrotu niektórych z tych godzin sprzątania w ramach symbolicznego performance" - opowiada niemiecki artysta.

Z chęcią wynajęcia artysty do sprzątania 140-metrowego domu jako pierwszy zgłosił się jeden z mieszkańców Sopotu. Za godzinę pracy trzeba zapłacić Schmalowi sześć złotych. Niemiecki twórca zobowiązał się też do sprzątania samej Gdańskiej Galerii Miejskiej po zakończeniu jednej z wystaw.

43-letni Dietmar Schmale jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Muenster i Akademii Sztuk Pięknych w Enschede (Holandia) i w Muenster.

Wystawa "Sąsiedzi. Wątki polskie w niemieckiej sztuce współczesnej" otwarta zostanie w Gdańskiej Galerii Miejskiej 16 kwietnia i potrwa miesiąc. Na ekspozycji, oprócz dokumentacji fotograficznej sprzątania przez Schmala, zobaczyć też będzie można m.in. instalacje wideo oraz zdjęcia innych współczesnych twórców niemieckich. Pokazane zostaną też dwie akwaforty Guentera Grassa - "Podróżując po Polsce" (1972) i "Polska gęś" (1981).

W tym samym czasie, od 16 kwietnia do 16 maja Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku zorganizuje wystawę "Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  20°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  wiecej »