Kapłaństwo jest życiem dla innych

„Kapłaństwo polega na przyjmowaniu postawy człowieka, który nie ma niczego dla siebie” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w Wielki Czwartek, 1 kwietnia 2010 r., do zgromadzonych w archikatedrze Chrystusa Króla na Mszy Krzyżma Świętego księży i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św

Reklama

Abp Zimoń przypomniał, że tegoroczny Wielki Czwartek obchodzimy w kontekście ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Kapłańskiego.

Nawiązując do konfliktu Jezusa z ówczesną arystokracją kapłańską, metropolita katowicki stwierdził, że miał on związek z nową Chrystusową interpretacją kapłaństwa. „Jezus wskazywał na nową rolę kapłana” - powiedział i zacytował słowa Chrystusa, który mówił o sobie, że przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać życie swoje jako okup za wielu. „Jezus zaprezentował postawę proegzystencji, czyli życia dla drugich” - kontynuował kaznodzieja. Jedyne, czego Chrystus oczekuje od swoich uczniów, to naśladowanie Go w służebnej postawie wobec Ojca i ludzi. W tym kontekście można powiedzieć, że kapłaństwo polega na przyjmowaniu postawy człowieka, który nie ma niczego dla siebie. Jest życiem dla innych.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę, że Jezusowi nie chodziło o to, aby Bogu Ojcu ofiarować cokolwiek. On ofiarował samego siebie. „Cała Jego egzystencja jest radykalnym poświęceniem się dla Boga i dla nas” - mówił z naciskiem abp Zimoń. „Kapłaństwo Jezusa jest przyjaźnią gotową na wszystko i mającą tylko jeden, jedyny cel: Aby radość wasza była pełna”. Dodał, że swoją śmiercią na krzyżu Jezus udoskonalił kapłaństwo ludzi.

Abp Zimoń powiedział, że kapłaństwo Jezusa ma być wzorem nie tylko dla księży, ale również dla osób konsekrowanych i dla wszystkich wiernych, którzy na mocy chrztu świętego uczestniczą w kapłaństwie powszechnym. Powszechne kapłaństwo ochrzczonych jest fundamentem uczestnictwa w liturgii. „We Mszy świętej wierni powinni ofiarować Chrystusa obecnego na ołtarzu, a wraz z Nim samych siebie” - przypomniał kaznodzieja. Dodał, że chodzi o wewnętrzny udział w sakramencie miłości. Jako najważniejsze w naśladowaniu Jezusa wskazał dawanie prawa Bogu do stanowienia o człowieku.

Metropolita katowicki prosił również o modlitwę za kapłanów, misjonarzy, pracujących zagranica, chorych, a także za tych, którzy nie wytrwali na drodze powołania. „Oni potrzebują naszej modlitwy” - stwierdził abp Zimoń i przypomniał, że kto przyjął święcenia zostaje kapłanem na wieki. Podziękował też wszystkim księżom, którzy wiernie wypełniają swoją misję.

Wszyscy uczestnicy Mszy Krzyżma Świętego w Katowicach otrzymali list Episkopatu Polski do kapłanów na tegoroczny Wielki Czwartek.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Poniedziałek
  rano
  1°C Poniedziałek
  dzień
  2°C Poniedziałek
  wieczór
  0°C Wtorek
  noc
  wiecej »

  Reklama