Najlepsza beatyfikacja

Najlepszą beatyfikacją Jana Pawła II byłoby "poważne dokończenie jego dzieła" - napisał w piątek watykanista Giancarlo Zizola na łamach gazety "La Repubblica" w piątą rocznicę śmierci papieża. Jego zdaniem Kościół w obecnym kryzysie raczej tego nie zrozumie.

Znany włoski watykanista skrytykował różne formy "zawłaszczenia" postaci papieża za "barokowymi zasłonami procesu beatyfikacyjnego" poprzez "polowanie na fizyczny cud" uzdrowienia i "niemożliwe wymysły na temat samobiczowania".

Zizola podkreślił, że w rocznicę śmierci Jana Pawła II wciąż pozostają wyzwania, pozostawione przez jego pontyfikat: stały dialog między religiami, kultura pokoju, inkulturyzacja chrześcijaństwa do wielkich tradycji duchowych świata, sposób rozumienie świata w stałej transformacji, zmiana statutu "papieskiej monarchii absolutnej", kolegialne zarządzanie Kościołem z biskupami.

"Trudno, aby zrozumiano w obecnej psychozie stanu oblężenia", jaką przeżywa Kościół, że "właśnie to byłoby najlepszą ochroną Wielkiej Tradycji Katolickiej, tak jak w czasie największych przełomów historii" - ocenił włoski publicysta.

Wymienił również "przegrane batalie" Jana Pawła II: "upadek jego rosyjskich marzeń", sprzeciw części kardynałów wobec jego obiekcji dla wojen prezydentów USA, "brutalne odizolowanie" jego jubileuszowego mea culpa za grzechy i przemoc Kościoła w 2000 roku.

Giancarlo Zizola zwrócił uwagę na kontrast między postacią polskiego papieża, witanego entuzjastycznie na całym świecie i podejmującego wysiłek nowej ewangelizacji a wewnętrznym kryzysem, jaki ogarniał Kościół, między innymi w rezultacie przerwanych reform. Zwrócił także uwagę na zastrzeżenia, jakie wywołał styl pontyfikatu Jana Pawła II: jego "nadmierna medialność" oraz widowiskowość wydarzeń religijnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  13°C Poniedziałek
  rano
  19°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »