Spór, jaki rozgorzał w Polsce po wyborze Wawelu jako miejsca pochówku Lecha i Marii Kaczyńskich, głośny jest nawet za oceanem - czytamy w Dzienniku Polskim.
W tej sprawie zabrał głos również Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych. – Symboliczny grób katyński na Wawelu w pewnym sensie może bardziej jeszcze uzasadniłby decyzję kardynała, której nie powinno się już teraz kwestionować – mówił wczoraj rano w jednym z programów telewizyjnych Zbigniew Brzeziński.
Takie rozwiązanie nie zaskakuje proboszcza katedry wawelskiej, ks. Zdzisława Sochackiego. Przypomina on, że już obecnie w sąsiedztwie krypty Piłsudskiego znajduje się urna z ziemią katyńską i tablica upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. O dołożeniu kolejnych tablic z nazwiskami ofiar mówi się tu od dwóch dni. We wtorek bowiem z niemal identyczną propozycją, jaką wczoraj zaprezentował Zbigniew Brzeziński, wystąpił przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. Franciszek Ziejka. Pokłosiem tego apelu są dziś niezliczone telefony z wyrazami poparcia dla pomysłu profesora. "Prof. Franciszek Ziejka zaproponował przeniesienie urny z ziemią i tablicy katyńskiej do Sanktuarium Katyńskiego, które powstałoby w przedsionku do krypty Srebrnych Dzwonów. Sarkofag Marii i Lecha Kaczyńskich stałby się jednym z elementów sanktuarium" - pisze Dziennik Polski.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.