Małopolska: Szlak Architektury Drewnianej

1 maja w Małopolsce zainaugurowany zostanie Otwarty Szlak Architektury Drewnianej. W ramach tego projektu do końca września będzie można zwiedzać 50 - zazwyczaj zamkniętych - obiektów, znajdujących się na małopolskim odcinku Szlaku Architektury Drewnianej.

Cały Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce ma 1,5 tys. km, znajduje się na nim blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych: kościoły, cerkwie, dzwonnice, dwory, wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków kultury materialnej. Jednak większość z nich turyści mogą oglądać jedynie z zewnątrz, bo w powszednie dni zabytki są zamykane, w obawie przed wandalami i złodziejami.

Aby ułatwić turystom dostęp do zabytkowych wnętrz, władze marszałkowskie Małopolski od 2008 r. dokładają starań, aby najciekawsze zabytki stały otworem w czasie lata. Wytypowane kościółki i cerkwie są otwierane przez trzy dni w tygodniu, na cztery godziny dziennie. Klucznikami są osoby z lokalnej społeczności, zaakceptowane przez władze parafii. Ich praca opłacana jest z budżetu województwa. Otwierają zabytki, czuwają nad ich bezpieczeństwem, potrafią opowiedzieć kilka słów o historii obiektu.

Udostępnione w tym roku obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej znajdują się na sześciu trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko-gorlickiej. Od maja do września oglądać będzie można ich wnętrza, a także zapytać opiekuna zabytku o ciekawostki z nim związane. Będzie można również wpisać się do wyłożonej w kościele księgi pamiątkowej.

"Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z największych skarbów Małopolski. Wszystkie obiekty mają nieocenioną wartość historyczno-kulturalną, a cztery drewniane kościółki - w Dębnie Podhalańskim, Binarowej, Lipnicy Murowanej oraz Sękowej - znalazły się nawet na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO" - powiedziała w czwartek PAP Elżbieta Kantor, dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Szlak Architektury Drewnianej jest jednym z najważniejszych małopolskich produktów turystycznych. Jak zapowiadają władze województwa, następnym przedsięwzięciem, które ma dodatkowo przyciągnąć turystów na Szlak Architektury Drewnianej, będzie kolejna edycja projektu "Muzyka zaklęta w drewnie".

W ramach tego projektu w okresie od 27 czerwca do 11 września 2010 w wybranych kościołach Małopolski, znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej, odbędzie się cykl 12 koncertów. Pierwszy koncert zaplanowano na 27 czerwca w kościele św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Kolejne koncerty, na które wstęp jest bezpłatny, odbywać się będą w kolejne soboty. Ubiegłoroczna edycja "Muzyki zaklętej w drewnie" spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony turystów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
noc
7°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
wiecej »