Burmistrz potwierdza: była bomba

Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg potwierdził na konferencji prasowej w niedzielę nad ranem czasu miejscowego, że w samochodzie na Times Square znaleziono urządzenia wybuchowe.

Reklama

"Mieliśmy wiele szczęścia. Dzięki alarmowi mieszkańców Nowego roku i profesjonalizmowi policji uniknęliśmy czegoś, co mogło mieć śmiertelne skutki. Saperzy potwierdzili, że w podejrzanym aucie był ładunek wybuchowy amatorskiej roboty" - powiedział Bloomberg.

Dodał, że na razie nie wiadomo, kto i dlaczego umieścił ciemnozielonego nissana pathfindera w zatłoczonym centrum miasta wraz ze śmiercionośnym ładunkiem.

Przypomniał, że alarm wszczął uliczny sprzedawca, gdy zobaczył "podejrzany samochód" i poinformował policję, która zauważyła, że z auta wydobywa się dym.

Według szefa nowojorskiej policji Raymonda Kelly'ego, w samochodzie zaparkowanym przy Times Square na Manhattanie znaleziono trzy pojemniki z gazem, fajerwerki, dwa 5-galonowe (19 l) kanistry z benzyną i dwa zegary z bateriami i elektrycznymi przewodami. Policja poinformowała, że ładunek został "unieszkodliwiony".

Policja ewakuowała ludzi z wielu prywatnych mieszkań, restauracji i biur na Times Square. Część spektakli i seansów filmowych rozpoczęła się z opóźnieniem.

Oficer nowojorskiej straży pożarnej, który wypowiadał się anonimowo potwierdził, że wcześniej widziano mężczyznę, który uciekał z samochodu. Dodał, że numery rejestracyjne auta są najprawdopodobniej fałszywe.

Straż pożarna z kolei podała, że w samochodzie, zaparkowanym na 45 ulicy doszło do "mini-wybuchu" między 18. a 18.30 czasu lokalnego. Samochód był zaparkowany na 45 ulicy w odległości ok. 6 km na północ od World Trade Center zniszczonego 11 września 2001 roku przez terrorystów.

Prezydent Barack Obama został powiadomiony o wydarzeniu na dorocznym obiedzie z dziennikarzami akredytowanymi w Białym Domu. Pochwalił nowojorską policję za szybką reakcję. Prezydencki doradca ds.bezpieczeństwa wewnętrznego John Brennan został skierowany do pomocy władzom miasta.

Inter Center - amerykańskie centrum badawcze monitorujące zagrożenia w internecie, w tym strony islamskie, uważa, że próba zamachu z użyciem samochodu-pułapki w centrum Nowego Jorku jest "poważnym aktem terrorystycznym", lecz jest za wcześnie, aby wskazać jej autorów.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  1°C Wtorek
  wieczór
  0°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  4°C Środa
  dzień
  wiecej »

  Reklama