Zebranie plenrane przełożonych zakonnych
Henryk Przondziono/Agencja GN

Zebranie plenrane przełożonych zakonnych

Brak komentarzy: 0

jms/jad

publikacja 11.05.2010 08:28

Dziś o 9.00 w Krakowie na Kazimierzu rozpocznie się 124. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Głównym tematem dwudniowych obrad będzie kapłaństwo przeżywane we wspólnocie zakonnej.

O wprowadzenie wtematykę zostali poproszeni dwaj byliprowincjałowie jezuitów o. MieczysławKożuch i o. Krzysztof Dyrek. O swoim doświadczeniu kapłaństwa we wspólnocie benedyktyńskiej będzie mówił o. Leon Knabit.

W trakciespotkania przewidziana jest dyskusjaskupiona wokół problematyki kryzysówkapłańskich i sposobów reagowania przełożonychw takich sytuacjach.

W spotkaniu wezmą udział także przewodniczący konferencji zakonnych Litwy, Białorusi i Ukrainy.

W bazylice Bożego Ciała wraz zebranymi przełożonymi modlić się będą kard. Stanisław Dziwisz i bp Kazimierz Gurda, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

W 124. Zebraniu Plenarnym weźmie udział 78 wyższych przełożonych zakonów męskich z całej Polski. Spotkanie odbędzie się u kanoników regularnych w związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. Stanisława Kazimierczyka, który w krakowskim klasztorze kanoników przeżywał swoje kapłaństwo i gdzie znajdują się jego relikwie.

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce jest kościelną osobą prawną kolegialną powołaną do istnienia przez Stolicę Apostolską i podlega Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Głównym celem Konferencji jest koordynacja zamierzeń mających na celu rozwój życia zakonnego w Polsce, wspieranie wzajemnej współpracy i pomocy między instytutami zakonnymi oraz umacnianie więzów solidarności i komunii między instytutami zakonnymi.

Konferencja widzi szansę dla zakonów w podejmowaniu wspólnych inicjatyw apostolskich, edukacyjnych i charytatywnych oraz w promowaniu wiedzy na temat życia konsekrowanego w społeczeństwie przez rozwój mediów instytutów zakonnych i działalność krajowego ośrodka informacyjnego.

Konferencja przywiązuje także wielką wagę do budowania ścisłej więzi instytutów zakonnych z Konferencją Episkopatu Polski oraz biskupami diecezjalnymi w celu lepszej pracy na rzecz Kościoła Katolickiego.

"Troska o integralny rozwój osób konsekrowanych, w szczególności przygotowanie specjalistów służących wspólnym dziełom Konferencji; stała współpraca z innymi konferencjami zakonnymi wyższych przełożonych w Rzeczypospolitej Polskiej; stała współpraca z konferencjami zakonnymi z innych krajów oraz uczestnictwo w pracach Unii Europejskich Konferencji Wyższych Przełożonych" - to zdaniem przełożonych nie mniej ważne cele do realizacji przez Konferencję.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona