Kaczyński nie wziął udziału w posiedzeniu RBN

Jarosław Kaczyński (PiS) nie wziął udziału we wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. czarnych skrzynek z prezydenckiego samolotu. Oddelegował mec. Rafała Rogalskiego, pełnomocnika rodzin ofiar, który jednak nie został wpuszczony na posiedzenie.

Reklama

Prezes PiS oświadczył na konferencji prasowej poprzedzającej posiedzenie Rady, że nie chce mieć żadnych przywilejów, jeśli chodzi o zapoznawanie się z materiałami z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Według prezesa PiS, jako pierwsze z zapisami z czarnych skrzynek powinny zapoznać się rodziny ofiar i ich pełnomocnicy.

"To nie powinno być tak, żeby politycy mieli tutaj pierwszeństwo. Powtarzam, na pierwszym miejscu powinny być rodziny i ich pełnomocnicy" - podkreślił J.Kaczyński.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że pełnomocnik rodzin ofiar m.in. rodziny Kaczyńskich - mecenas Rafał Rogalski zostanie wpuszczony na posiedzenie RBN. Jak zaznaczył, oczekuje, że pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, który zwołał posiedzenie Rady, "uchyli dzisiaj drzwi Belwederu" Rogalskiemu. "Apeluję do pana marszałka o jego wpuszczenie" - oświadczył prezes PiS.

Mecenas Rogalski, który przyjechał do Belwederu (posiedzenie Rady rozpoczęło się w południe), nie został wpuszczony na posiedzenie RBN. "Uprawnienia rodzin do zapoznania się ze stenogramami na tym etapie nie będą miały miejsca" - powiedział Rogalski dziennikarzom, opuszczając Belweder.

Jarosław Kaczyński, informując, że nie weźmie udziału w posiedzeniu RBN, powiedział: "Ja w tym przedsięwzięciu uczestniczyć nie będę. Jestem gotów nawet w trakcie kampanii wyborczej uczestniczyć w spotkaniach RBN - które normalnie mają się odbywać się wedle regulaminu co dwa, trzy miesiące, no teraz są jakoś tak ciągle - jeśli one będą dotyczyły spraw, które odnoszą się do interesu setek tysięcy czy też milionów Polaków".

J.Kaczyński wyraził zadowolenie z przekazania Polsce zapisów z czarnych skrzynek prezydenckiego samolotu. Zaznaczył jednak, że oczekuje, by w Polsce znalazły się wszystkie materiały w oryginałach, także czarne skrzynki.

Prezes PiS podtrzymał zdanie, że śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej powinno być prowadzone przez Polaków. "A w obecnej sytuacji to śledztwo nie może być w żadnym wypadku kopią śledztwa moskiewskiego. My mamy własne procedury, własne instytucje i to powinno być prowadzone w ten sposób" - podkreślił prezes PiS.

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział, że jeszcze we wtorek, po posiedzeniu Rady, zapisy czarnych skrzynek zostaną upublicznione.(PAP)

eaw/ joko/ ura/ woj/

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -8°C Niedziela
  wieczór
  -8°C Poniedziałek
  noc
  -9°C Poniedziałek
  rano
  -8°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »

  Reklama