Wizytacja apostolska Kościoła w Irlandii pomoże w jego odnowie

Wizytatorzy apostolscy Kościoła w Irlandii liczą na współpracę z tamtejszym duchowieństwem i wiernymi. Po ogłoszonym wczoraj w Watykanie komunikacie o mającej się zacząć jesienią wizytacji apostolskiej irlandzkich diecezji, seminariów i zakonów czekają teraz na dokumenty określające bardziej szczegółowo ich zadania.

Kard. Seán Patrick O’Malley z Bostonu w USA, który wizytować będzie diecezję dublińską, zapowiedział już, że oczekuje na spotkanie z tamtejszym arcybiskupem i na jego współpracę. Za szczególnie ważną dla Kościoła uważa ochronę dzieci i młodzieży przed nadużyciami. Jego zdaniem pożyteczne dla obecnej wizytacji będą wysiłki podjęte celem zapewnienia im bezpieczeństwa w diecezji bostońskiej. Także metropolita objętego planowaną wizytacją stołecznego Dublina, abp Diarmuid Martin, kładzie nacisk na osobiste doświadczenie amerykańskiego kardynała. Podkreśla też znaczenie wizytacji dla odnowy Kościoła w Irlandii i dla oceny dotychczas podjętych tam kroków. Na współpracę z irlandzką hierarchią oraz osobami duchownymi, zakonnymi i świeckimi liczy również arcybiskup Nowego Jorku Timothy Dolan. Dokona on wizytacji seminariów w Irlandii oraz Papieskiego Kolegium Irlandzkiego w Rzymie.

W mediach zauważa się znaczenie wyznaczonej przez Papieża wizytacji apostolskiej w Irlandii dla uzdrowienia i odnowy tamtejszego Kościoła, podkreślone przez irlandzkich biskupów w nocie wydanej wczoraj po watykańskim komunikacie. Równocześnie agencje łączą z tą tematyką przyjętą 31 maja przez Papieża rezygnację suspendowanego już wcześniej irlandzkiego biskupa misyjnego. Został on oskarżony o długotrwały związek z konkubiną, rozpoczęty, gdy miała ona zaledwie 14 lat. 61-letni arcybiskup Benin City w Nigerii, Richard Anthony Burke, należy do Stowarzyszenia Misji Zagranicznych św. Patryka. Misjonarz wyraził skruchę z powodu łamania celibatu. Twierdzi jednak, że współżycie seksualne z oskarżającą go kobietą rozpoczął jako 40-letni ksiądz w 1989 r., gdy ona miała już 21 lat.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRLANDIA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Niedziela
  wieczór
  17°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  19°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »