Mediolan: Pogrzeb bpa Luigi Padovese
Bp Luigi Padovese, na zdjęciu z roku 2009 AUTOR / CC-SA 3.0

Mediolan: Pogrzeb bpa Luigi Padovese

Brak komentarzy: 0
KAI

publikacja 14.06.2010 13:33

Około 40 biskupów, 200 kapłanów i 5 tys. wiernych z całej Europy wzięło dziś udział w uroczystościach pogrzebowych zamordowanego 3 czerwca br. administratora apostolskiego Anatolii i przewodniczącego episkopatu Turcji, bp Luigi Padovese. Egzekwiom w katedrze mediolańskiej przewodniczył tamtejszy metropolita, kard. Dionigi Tettamanzi.

Podczas uroczystości odczytano telegram kondolencyjny, wystosowany w imieniu papieża przez watykańskiego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone. Benedykt XVI polecił „szlachetną duszę” tego umiłowanego pasterza nieskończonemu miłosierdziu Bożemu. Wyraził tez wdzięczność za jego „szczodre świadectwo Ewangelii i zdecydowane zaangażowanie na rzecz dialogu i pojednania, charakteryzujące jego życie kapłańskie i posługę biskupią”.

W homilii kard. Tettamanzi wyraził przekonanie, że męczeńska śmierć bpa Padovese przyniesie bogaty owoc dla Kościoła w Turcji. Zaznaczył, iż zmarły hierarcha całkowicie ofiarował siebie sprawie głoszenia Ewangelii i powierzonym mu wiernym. Niestrudzenie usiłował wznosić mosty dialogu, spotkania kultur, religii a także chrześcijan różnych wyznań. „Każdy człowiek dobrej woli może rozpoznać w tym łagodnym i mądrym biskupie autentycznego budowniczego pokoju i pojednania” – stwierdził metropolita stolicy Lombardii.

Kardynał wyraził przekonanie, że jego ofiara nie pójdzie na marne i zapewnił, że Kościół mediolański poczuwa się do szczególnej więzi z katolikami mieszkającymi w Turcji. „Pragniemy być coraz bardziej świadomi naszej chrześcijańskiej tożsamości i dawać zawsze i wszędzie świadectwo życia autentycznie chrześcijańskiego: miłując Chrystusa i każdego człowieka aż do końca” – stwierdził kard. Tettamanzi.

Następca bpa Padovese, abp Ruggero Franceschini na zakończenie uroczystości zachęcił katolików do wsparcia tamtejszego Kościoła. Pomimo, że żyje on w Anatolii od czasów apostolskich potrzebuje wsparcia: kapłanów, misjonarzy, zakonników i zakonnic do podjęcia niezwykle trudnej misji. „Przybądźcie aby żyć Ewangelią, przybądźcie, aby pomóc nam po prostu żyć” – stwierdził abp Franceschini.

Administrator apostolski Anatolii wezwał też dziennikarzy, by dostrzegali trudną sytuację tamtejszego Kościoła i byli głosem tych, którzy pozbawieni są wolności, by wypowiedzieć swój ból.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona