Reklama

Zależymy od siebie nawzajem

Wzajemną współzależność wszystkich mieszkańców współczesnego świata przypomniał przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” w wywiadzie przeznaczonym do sierpniowego numeru amerykańskiego miesięcznika U.S. Catholic.

Reklama

ochodzący z Ghany 61-letni kard. Peter Turkson zwraca uwagę na różne aspekty tej sprawy, tak ekologiczne, jak ekonomiczne-społeczne. Np. huragany w rejonie Karaibów i w Stanach Zjednoczonych mają swe źródło w wiatrach Sahary. Na jej sytuację z kolei wpływa również niszczenie lasów i upraw w Ghanie przez kopalnictwo odkrywkowe, które prowadzą międzynarodowe kompanie. Zagraża to w wielu miejscach świata – jak np. w brazylijskiej Amazonii – bogactwom naturalnym, a także gospodarce lokalnej ludności. Kopalnictwo wielu ludziom daje pracę, ale jeszcze liczniejszym ją odbiera – uważa afrykański kardynał z Kurii Rzymskiej.

Szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju w wywiadzie dla amerykańskiego miesięcznika podkreśla, że pogorszenie warunków życia w Afryce i na innych kontynentach wywiera bezpośredni wpływ na Europę i Amerykę w postaci narastających fal migracji. Dlatego Europejczycy i Amerykanie winni we własnym interesie poświęcić więcej uwagi gospodarce całego globu. Najmłodszy afrykański purpurat przeciwny jest zarzucaniu im rasizmu, który wiązałby się z zamierzonym programem politycznym. Według kard. Turksona chodzi raczej o wzajemną nieznajomość oraz o uprzedzenia względem Afrykańczyków.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” podejmuje też sprawę roli kobiet w Kościele. Kard. Turkson uważa, że choć nie mogą one przyjmować święceń kapłańskich, nie wyklucza to zajmowania odpowiedzialnych stanowisk kościelnych. Np. w kierowanej przez niego dykasterii podsekretarzem jest od 21 stycznia b.r. Flaminia Giovanelli. Pochodzący z Ghany purpurat przytoczył też przykład katechistek w jego ojczyźnie. Jak wiadomo, w krajach misyjnych katechiści, wśród których jest wiele kobiet, pełnią ważne zadania. We wspólnotach, które nie mają co niedzielę księdza, przewodniczą też nabożeństwom. W Ghanie są kobiety pełniące ważne funkcje publiczne, jak np. przewodnicząca parlamentu. Równocześnie w wioskach często spotkać można kobietę, która dźwiga ciężar na głowie i dziecko na ramionach, a drugie prowadzi za rękę, podczas gdy mąż idzie obok z maczetą pod pachą i fajką w zębach – przyznaje afrykański kardynał kurialny. Zapewnia jednak, że ta tradycja zmienia się w miarę, jak coraz więcej kobiet zdobywa wykształcenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama