Z Białegostoku na Świętą Górę Grabarkę

Około dwustu osób wyruszyło w piątek z Białegostoku w 25. Ogólnopolskiej Pieszej Pielgrzymce Prawosławnej na Świętą Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie). To największa w kraju pielgrzymka wiernych zdążających na uroczystości Przemienienia Pańskiego.

To najważniejsze doroczne święto na Grabarce. W tym roku ma wyjątkowo uroczysty charakter, bo połączone będzie z jubileuszem 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. W uroczystościach weźmie udział patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I.

Organizatorem pielgrzymki jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Pątnicy wyruszyli z Białegostoku po porannej modlitwie w cerkwi Proroka Eliasza. Żegnał ich m.in. arcybiskup Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Do przejścia mają 145 km w ciągu sześciu dni, idą - przeważnie bocznymi drogami - trasą m.in. przez Narewkę, Dubicze Cerkiewne i Milejczyce. Na Świętą Górę dotrą 18 sierpnia - w przeddzień głównych uroczystości.

Pątników jest mniej, niż zwykle, przeważa młodzież. Jak powiedziała PAP Magdalena Bazyluk z Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, są też osoby z zagranicy: Rosjanie, Finowie, Słowacy czy Białorusini. W jej ocenie, powodem mniejszej niż zwykle liczby pielgrzymów, może być długość trasy a także bardzo upalna pogoda. Dodała jednak, że część osób dołączy do grupy po drodze.

Wszystkich pielgrzymów obowiązuje stosowany strój (zakryte ramiona i kolana); dziewczęta powinny nosić długie spódnice i chustki na głowie. Wielu pątników niesie we własnych intencjach małe, drewniane krzyże, ustawiane potem na Świętej Górze. Osobiste intencje dotyczą najczęściej zdrowia, spraw rodzinnych, szkoły. Są też, niesione na ramionach, dwa duże krzyże. Jeden to krzyż pielgrzymkowy, drugi pochodzi z monasteru w Supraślu.

Na Grabarkę zdążają też pielgrzymi z innych miejsc kraju, m.in. z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest inne prawosławne sanktuarium. W tym roku nie doszła do skutku pielgrzymka z Białowieży, która miała mieć trasę częściowo przez Białoruś. W ubiegłym roku, w zorganizowanej po raz pierwszy takiej pielgrzymce, wzięło udział ok. 70 osób.

Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. To właśnie rocznica tego cudu będzie świętowana 18-19 sierpnia, w uroczystość Przemienienia Pańskiego.

Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich obecnie tysiące.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajew, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.

Hierarchowie polskiej Cerkwi oceniają, że w całym kraju jest ok. 550-600 tysięcy osób wyznania prawosławnego. Najwięcej ich mieszka w województwie podlaskim.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
wiecej »