Włochy: Rząd nie poinformował prezydenta

Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini poinformował w środę, że przeprosił prezydenta Giorgio Napolitano za to, że rząd Silvio Berlusconiego nie przekazał mu żadnych informacji o wizycie przywódcy Libii Muammara Kadafiego w Rzymie.

"Postanowiłem osobiście przeprosić szefa państwa za to zaniedbanie administracyjne" - powiedział Frattini telewizji publicznej RAI.

Postępowanie centroprawicowego rządu, który od niedzieli do wtorku podejmował Kadafiego, wywołało zdumienie komentatorów. Dziennik "Corriere della Sera" w artykule redakcyjnym na pierwszej stronie w środę zapytał: "Dlaczego aż do odlotu Kadafiego z lotniska Ciampino prezydent Giorgio Napolitano nie otrzymał najmniejszej informacji o jego wizycie?".

To była "niegrzeczność wobec Pałacu Prezydenckiego" - oceniła największa włoska gazeta.

Muammar Kadafi przybył do Wiecznego Miasta na huczne obchody drugiej rocznicy podpisania układu o przyjaźni włosko-libijskiej, który uznano za historyczny, ponieważ zakończył spory i dramatyczne podziały będące rezultatem kolonializmu doby faszystowskich Włoch. W przygotowanych z wielkim rozmachem uroczystościach nie uczestniczył prezydent Napolitano.

Wizyta libijskiego lidera upłynęła zaś tradycyjnie pod znakiem jego kontrowersyjnych i ekstrawaganckich zachowań, a media nazwały ją spektaklem. Ostro za podejmowanie Kadafiego skrytykowała premiera Berlusconiego centrolewicowa opozycja. Politycy Partii Demokratycznej uznali, że Włochy stały się z tego powodu na arenie międzynarodowej pośmiewiskiem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Środa
  rano
  25°C Środa
  dzień
  25°C Środa
  wieczór
  21°C Czwartek
  noc
  wiecej »