Romowie chcą ambasadora

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 17.09.2010 20:04

Stowarzyszenie Romów w Polsce opowiedziało się za utworzeniem stałego przedstawicielstwa Romów przy Komisji Europejskiej w randze ambasadora - oświadczył w piątek szef stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.

Wystąpienie Kwiatkowskiego ma związek z czwartkowymi obradami szczytu UE, podczas których omawiana była kwestia deportacji Romów z Francji. Komisarz UE do spraw praw podstawowych Viviane Reding zapowiedziała, że KE otworzy postępowanie karne przeciwko Francji w związku z kontrowersyjnym wydalaniem Romów z tego kraju. Ostro protestował prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Zdaniem Kwiatkowskiego rolą ambasadora Romów byłoby reprezentowanie społeczności wobec, tak Komisji Europejskiej, jak i Parlamentu Europejskiego. "To warunek wstępny, aby Romowie otrzymali prawo do składania postulatów i brali bezpośredni udział jako podmiot, a nie przedmiot polityki europejskiej, w tym zakresie. Romowie polscy dostrzegają w podjętej dyskusji początek ważnego etapu w zakresie integracji społeczności romskiej. Deklarujemy szerokie wsparcie dla wszelkich działań podejmowanych w tym zakresie, tak w Komisji Europejskiej, jak i w Polsce" - uważa Kwiatkowski.

Lider Stowarzyszenia Romów w oświadczeniu przypomniał, że w Europie mieszka około 15 milionów Romów. To - jego zdaniem - społeczność zepchnięta na obrzeża wegetacji. "Podkreślamy z wielką satysfakcją, że po latach miałkich dyskusji i omijania tematyki romskiej, wreszcie Europa zrozumiała, że w szybkim czasie i radykalnymi działaniami należy na poważnie raz jeszcze rozważyć to wszystko, co wiąże się z kwestią odpowiedzialności społeczeństwa Europy za los Romów i ich integracji" - głosi oświadczenie.

Polscy Romowie wyrazili nadzieję, że w najbliższym czasie KE zrewiduje politykę dotyczącą mniejszości. "Opowiadamy się za opracowaniem założeń strategicznych i wieloletniego programu budowania podstaw dla integracji środowiska romskiego" - napisali.

Francja w połowie roku zaostrzyła politykę wobec Romów, głównie z Rumunii, likwidując dziesiątki obozowisk. Według danych francuskich władz, odesłano do Rumunii i Bułgarii 979 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka. We Francji mieszka około 300 tysięcy Romów.

Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji reprezentującą interesy mniejszości romskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej. Istnieje od 1992 roku. Z jego inicjatywy rokrocznie w byłym obozie Birkenau odbywają się uroczystości upamiętniające zagładę Romów. Pod jego auspicjami działa także Romski Instytut Historyczny, dokumentujący między innymi okres zagłady przedstawicieli tego narodu.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona