Ekwador: Prezydent uwolniony

Oddziały wojska uwolniły w nocy z czwartku na piątek prezydenta Rafaela Correę ze szpitala, w którym przebywał otoczony przez zbuntowanych policjantów, protestujących przeciwko pozbawieniu ich przywilejów .

Reklama

Podczas akcji, która trwałą 35 minut, co najmniej 1 policjant poniósł śmierć. Żołnierze użyli broni automatycznej i granatów ogłuszających.

Correa wkrótce pojawił się na balkonie pałacu prezydenckiego i oświadczył zgromadzonym tłumom, że było to coś więcej niż zwykły protest policjantów.

"Było tam wielu intruzów ubranych po cywilnemu i wiemy skąd pochodzili" - powiedział, ale nie podał żadnych konkretów.

Correa podziękował swym zwolennikom, którzy przyszli mu z pomocą "i byli gotowi umrzeć broniąc demokracji".

Prezydent był uwięziony w szpitalu przez ponad 12 godzin po tym jak protestujący przeciwko pozbawieniu ich przywilejów policjanci rzucili w jego kierunku pojemnik z gazem łzawiącym i oblali go wodą z armatki wodnej. Według świadków, Correa, który chciał przemówić do protestujących, był bliski uduszenia.

Prezydent schronił się w pobliskim szpitalu, gdzie udzielono mu pomocy, ale budynek został otoczony przez protestujących.

Protest policjantów spowodował chaos w całym kraju i zmusił władze do wprowadzenia stanu wyjątkowego. W starciach policjantów ze zwolennikami prezydenta zginęła co najmniej 1 osoba a 6 zostało rannych.

Armia zadeklarowała lojalność wobec prezydenta, chociaż jej głównodowodzący gen. Ernesto Gonzales oświadczył, że nowe przepisy pozbawiające policjantów ich przywilejów powinny zostać "zrewidowane lub nie wejść w życie".

Zbuntowani policjanci protestowali przeciwko uchwalonemu w środę przez Zgromadzenie Narodowe przedłużeniu w policji stażu wymaganego do uzyskania awansu oraz zniesieniu niektórych nagród pieniężnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Wtorek
  rano
  0°C Wtorek
  dzień
  1°C Wtorek
  wieczór
  -1°C Środa
  noc
  wiecej »

  Reklama