Odpowiedzialność ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego to organizacja odpowiedzialna i dojrzała, partner do dialogu, który prowadzi do mądrego kompromisu - powiedziała minister edukacji Katarzyna Hall w piątek podczas uroczystości z okazji 105. rocznicy powstania ZNP.

Minister podziękowała związkowcom za dotychczasową współpracę. Życzyła ZNP kolejnych co najmniej 105 lat działalności.

Hall przypomniała, że nauczyciele to szczególna grupa zawodowa, która powinna charakteryzować się szczególną odpowiedzialnością. "To nauczyciele muszą i są odpowiedzialni za jakość edukacji, za wychowanie i przygotowanie kolejnych pokoleń do wyzwań, jakie postawi przed nimi świat".

W uroczystości uczestniczyli także m.in. minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz i przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.

Kilkudziesięciu członków ZNP otrzymało podczas uroczystości odznaczenia państwowe, resortowe m.in. Złote Krzyże Zasługi, Medale: Złote i Srebrne za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej, Odznaki: Zasłużony dla Kultury Polskie, za Zasługi dla Sportu, za Zasługi dla Turystyki. Wręczono także odznaczenia związkowe: Złote Odznaki ZNP i statuetki Prometeusz.

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest najliczniejszym związkiem zawodowym działającym w oświacie zrzesza pracowników oświaty i wychowania, szkolnictwa wyższego i nauki, instytucji z nimi współpracujących. Są wśród nich zarówno nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi oraz emeryci i renciści.

Swoimi korzeniami sięga organizacji nauczycielskich utworzonych pod zaborami, w tym utworzonego 1 października 1095 r. w Pilaszkowie koło Łowicza Związku Nauczycieli Ludowych. W krótkim czasie do tego związku przystąpiło ponad tysiąc nauczycieli, którzy zobowiązali się, że będą nauczać dzieci języka polskiego i w duchu polskim. Wskutek represji władz carskich część straciła pracę i została zmuszona do ucieczki do Galicji. Część zaś w grudniu tego samego roku powołało kolejną organizację nauczycielską pod nazwą Polski Związek Nauczycielski. W tym samym czasie powstało też Stowarzyszenie Nauczycielstwa Polskiego, W latach późniejszych organizacje te łączą się, ewoluują, powstają kolejne. W lipcu 1930 dochodzi do połączenia organizacji nauczycielskich, które tworzą jednolity związek pod nazwą Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W latach okupacji działał w konspiracji jako Tajna Organizacja Nauczycielska, organizując tajne nauczanie na wszystkich szczeblach kształcenia. Jawną działalność wznowił w 1945 r. Zawieszony w okresie stanu wojennego, wznowił działalność w 1983 r. Od 1984 r. jest członkiem OPZZ. Jest także członkiem m.in. światowej federacji związków nauczycieli - Międzynarodówki Edukacyjnej (EI) oraz Europejskiego Komitetu Związków Zawodowych Oświaty i Nauki (ETUCE).

Od 1995 r. zajmuje się nie tylko sprawami związkowymi, ale także prowadzi własną uczelnię - Wyższą Szkołę Pedagogiczną ZNP.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, KULTURA, ZNP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »