Pakistan: Atak na NATO-wski transport

Napastnicy zaatakowali w piątek w dwóch różnych miejscach Pakistanu samochodowe cysterny z paliwem dla sił NATO w Afganistanie, a druga z tych akcji spowodowała ofiary w ludziach - podały pakistańskie władze.

Reklama

Kierowca cysterny i jego pomocnik spłonęli żywcem, gdy ich pojazd został podpalony na parkingu restauracji w prowincji Beludżystan na południowym zachodzie kraju - poinformował w stolicy Pakistanu Islamabadzie oficer policji Mohammed Azam. Jak zaznaczył, ataku tego dokonały "elementy antypaństwowe" - co może oznaczać bojowników islamskich lub zbrojnych separatystów.

Wcześniej w piątek w prowincji Sindh w południowo-wschodnim Pakistanie domniemani rebelianci podpalili 27 cystern samochodowych z olejem napędowym dla wojsk w Afganistanie. Incydent ten nie spowodował ofiar w ludziach.

Około 80 proc. zaopatrzenia niebojowego - czyli m.in. paliwo, części zamienne i odzież - dla stacjonujących w Afganistanie żołnierzy USA i innych państw dostarczane jest przez pakistański port Karaczi i dalej transportem kołowym przez terytorium Pakistanu. NATO ma także inne trasy zaopatrzeniowe do Afganistanu, ale te biegnące przez Pakistan są najdogodniejsze i najtańsze w użyciu.

Rząd Pakistanu zamknął w czwartek wiodące do Afganistanu przejście graniczne Torkham na północnym zachodzie kraju. Decyzję tę podjęto najprawdopodobniej w proteście przeciwko ostrzelaniu przez śmigłowiec NATO strefy przygranicznej, co spowodowało śmierć trzech pakistańskich żołnierzy. Nadal otwarte jest przejście Chaman w prowincji Beludżystan, dokąd prawdopodobnie zmierzały podpalone w piątek cysterny.

W prowincji Sindh około 10 uzbrojonych napastników zaatakowało cysterny krótko po północy czasu miejscowego, gdy stały one na zwykłym parkingu dla ciężarówek na skraju miasta Shikarpur. Przed podpaleniem pojazdów ich kierowców i inne osoby zmuszono do ucieczki - powiedział przedstawiciel policji Abdul Hamid Khoso.

Jak oświadczył inny przedstawiciel policji Nisar Ahmed, cysterny przybyły do Shikarpuru z Karaczi i miały się dalej udać do Kwety. Z miasta tego prowadzi droga do Chamanu.(PAP)

dmi/ kar/

7309619

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Reklama

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Poniedziałek
wieczór
-2°C Wtorek
noc
-3°C Wtorek
rano
0°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama