Prymas o znaczeniu małżeństwa

Do owocnego przeżycia Adwentu w komunii z Bogiem oraz nieustannego pogłębiania braterskich więzi zachęca wiernych Prymas Polski. Arcybiskup Józef Kowalczyk przypomina zwłaszcza o znaczeniu więzi małżeńskich, które są „zadaniem obejmującym całe życie”.

List arcybiskupa Józefa Kowalczyka na rozpoczynający się Adwent i nowy rok liturgiczny będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że w pierwszą niedzielę Adwentu – będącą jednocześnie początkiem nowego roku liturgicznego – rozpoczyna się realizacja trzyletniego Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce, któremu przyświeca motto: „Kościół domem i szkołą komunii” zaczerpnięte z Listu apostolskiego Jana Pawła II „Novo millennio ineunte”. W pierwszym roku realizacji tego programu w centrum uwagi jest komunia z Bogiem.

„Komunia z Bogiem oznacza uczestnictwo w życiu Bożym poprzez Słowo Boże i sakramenty, zwłaszcza Eucharystię. Ta komunia dokonuje się przede wszystkim w parafii; to właśnie wspólnota parafialna jest miejscem, w którym poprzez głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów dokonuje się zjednoczenie z Bogiem” – pisze w liście abp Kowalczyk.

Podkreśla również, że każdy wierzący potrzebuje otwarcia się na Słowo Boże, jest ono bowiem tym, co podtrzymuje i przenika całe życie człowieka.

„Bez Słowa Bożego trudno wyobrazić sobie komunię z Bogiem i drugim człowiekiem. Budowanie wspólnoty parafialnej na Słowie Bożym jest budowaniem na skale, na trwałym fundamencie. Dokonuje się to podczas Liturgii Słowa, poprzez systematyczną katechizację i szeroko pojętą ewangelizację. Nie mniej ważne w komunii człowieka z Bogiem są sakramenty, szczególnie zaś Eucharystia. Przyjmowanie Chleba Eucharystycznego – Komunii św. jest najpełniejszą formą komunii z Bogiem” – czytamy w liście Prymasa.

Metropolita gnieźnieński stwierdza dalej, że komunia z Bogiem oznacza także komunię małżeńską zrodzoną z sakramentu małżeństwa. Jak pisze – komunia małżeńska ma swoje korzenie najpierw w naturalnym uzupełnianiu się mężczyzny i kobiety, a małżonkowie „wzajemnie się oddają i przyjmują” w sposób dla siebie właściwy, wynikający z naturalnej odmienności płci.

„Nie ma więzi, która by ściślej wiązała osoby, niż więź małżeńska. Jan Paweł II określał wspólnotę małżeńską jako communio personarum – wspólnotę osób. Komunia małżeńska stanowi fundament szerszej komunii rodziny: rodziców i dzieci, braci i sióstr, domowników i innych krewnych. Proces budowania w małżeństwie i rodzinie communio personarum jest zadaniem obejmującym całe życie, nierzadko trudnym, wymagającym odpowiedzialności, ale zawsze ubogacającym i uszczęśliwiającym wszystkich członków rodziny” – pisze hierarcha.

Wskazuje także na trzeci wyraz komunii z Bogiem – modlitwę. Jak tłumaczy, wśród wielu form modlitwy jedną z ważniejszych jest modlitwa codzienna, przyjmująca najczęściej formę pacierza. Prymas podkreśla, że modlitwa ta jest potrzebna każdej wierzącej osobie i stanowi punkt wyjścia komunii z Bogiem.

Za ważną abp Kowalczyk uważa także modlitwę różańcową, która – jak pisze w liście na Adwent – „w swej prostocie i głębi pozostaje również w obecnym tysiącleciu modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoce świętości i jednoczenia się z Bogiem”.

Na koniec metropolita gnieźnieński wyraża nadzieję, że tematyka rozpoczynającego się roku duszpasterskiego zostanie omówiona w poszczególnych parafiach w ramach spotkań z Parafialną Radą Duszpasterską, katechetami i członkami wspólnot i grup apostolskich. Zachęca również każdą wspólnotę parafialną do wypracowania konkretnych inicjatyw duszpasterskich, które byłyby konsekwentnie realizowane w parafii przez cały rok.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
wiecej »