70 proc. mieszkańców świata żyje w krajach niezapewniających wolności wyznania – czytamy w tegorocznym raporcie organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, zaprezentowanym w Rzymie. Katolicka instytucja charytatywna monitoruje położenie chrześcijan na świecie i na podstawie zgromadzonych danych przedstawia sytuację w 194 krajach.
Raport zarysowuje globalną mapę od prześladowań wyznawców Chrystusa aż po zjawiska dyskryminacji i nietolerancji religijnej. Do krwawych represji dochodzi najczęściej w wielu rejonach Afryki i Azji. Trudna jest sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie, w krajach takich jak Irak, Egipt czy strefa Gazy. Rośnie też liczba odnotowanych pogwałceń wolności wyznania w Indiach.
Przypuszczalnie jednak o wiele cięższa jest sytuacja chrześcijan w Chinach, choć komunistyczne władze robią wiele, by informacje na ten temat nie wydostawały się poza Państwo Środka. Raport odnotowuje poprawę w Wietnamie. W Ameryce Łacińskiej relacjonuje częste morderstwa duchownych w Brazylii, Kolumbii i Meksyku. Natomiast w Europie trudną sytuację przeżywają wspólnoty chrześcijańskie w Turcji. Na Białorusi dyskryminacje spotykają zagranicznych misjonarzy. Widoczne ocieplenie widać natomiast w relacjach państwo-Kościół w Rosji.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.