Europa musi wrócić do korzeni

„Europa musi wrócić do chrześcijańskich korzeni i na nowo dostrzec wartości i bogactwo jakie niesie Chrystus i Ewangelia” – powiedział w rozmowie z KAI na Jasnej Górze kardynał Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, który uczestniczy w międzynarodowych rekolekcjach zamkniętych dla odpowiedzialnych za kościelne dzieła charytatywne w Europie.

KAI: Jakie znaczenie ma to spotkanie odbywające się po raz pierwszy w Europie?

Kard. Robert Sarah – Duchowe ćwiczenia, rekolekcje, są sprawą bardzo ważną dla wszystkich chrześcijan, a szczególnie dla osób, które są zaangażowane w dzieła Kościoła. Pomagają nam spotkać Boga w naszym życiu i to życie zmienić. Nie chcielibyśmy, by działalność Caritas była zwyczajną działalnością humanitarną, ale by była ona inspirowana przez Boga, przez Ducha Świętego; by rzeczywiście wypływała ze zrozumienia Ewangelii i stanowiła formę ewangelizacji.

Benedykt XVI w swojej encyklice „Deus Caritas est” mówi bardzo wiele o potrzebie formacji serca. Dotyczy to w szczególny sposób osób związanych z działalnością Caritas, bowiem w wielu krajach Europy dominują ideologie laickie, kraje są zsekularyzowane, Bóg nie jest obecny w życiu ekonomicznym, gospodarczym, politycznym. Mogłaby pojawić się pokusa, by również i Caritas funkcjonował właśnie w ten sposób. Jest to nie do pomyślenia i stąd rekolekcje, które służą temu, by czynić Boga obecnym w naszym życiu i posłudze, tak, aby było to rzeczywiście dzieło ewangelizacyjne.

Na czym polega działalność charytatywna Kościoła? Co stanowi o tożsamości kościelnych instytucji charytatywnych?

– Kościół posiada mandat od samego Chrystusa na czynienie dzieł miłosierdzia i to Bóg jest natchnieniem, źródłem i główną inspiracją do tego typu działalności. Kościół nie poprzestaje na zaspokajaniu potrzeb materialnych, na dzieleniu się chlebem. Dla Kościoła bardzo ważne są duchowe dary, bo dostrzega on całego człowieka i chce, aby człowiek odkrył w sobie to co najważniejsze, to co duchowe, że jest kochanym przez Boga.

Jak ta pomoc charytatywna wygląda w Europie?

– Europa jest kontynentem ogromnych potrzeb, dużo osób wymaga pomocy bo nie ma pracy, domu. Ważne jest, by odkryć związek między osobą biedną, ubogą a Bogiem. Wzorem dla nas jest św. Matka Teresa z Kalkuty, która mówiła, że zobaczyć biednego, to zobaczyć Boga, służyć biednemu, to służyć Bogu. Stąd Caritas widzi w posłudze ubogim służbę nie tylko człowiekowi, ale samemu Bogu. Niejako pomagamy Bogu poprzez świadczenie dzieł miłosierdzia. To, czego Europa dzisiaj bardzo potrzebuje, to odkrycia w ubogim obrazu Boga. Potrzebuje dostrzec bogactwo, które się kryje w każdym człowieku, niezależnie od tego, że jest to człowiek biedny. Jest on przecież obrazem Boga i tego również Europę chcemy nauczyć.

Jakie sfery wymagają dziś w Europie najpilniejszego działania jeśli chodzi o charytatywną posługę Kościoła?

– Najważniejsze jest to, by pomóc Europie odkryć jej chrześcijańskie korzenie. Zaniosła ona Ewangelię, cywilizację chrześcijańską do Azji, Afryki, ale sama, wydaje się, z czasem ją straciła. Dzisiaj trzeba pomóc Europie, by na nowo dostrzegła wartość i bogactwo jakie niesie chrześcijaństwo, Chrystus, Ewangelia. Trzeba, by Europa przekonała się, że bogactwo i dobrobyt materialny nie przynoszą człowiekowi szczęścia. Tylko Bóg jest prawdziwym szczęściem człowieka.

Czy dla Eminencji jest fakt odbywania tych rekolekcji na Jasnej Górze?

– Przybywając na Jasną Górę przede wszystkim chcemy odkrywać serce Maryi. W Niej znajdować inspirację i siłę dla naszych działań. Chcemy być tak jak Ona – doskonale oddana Bogu, związana i zjednoczona z Nim do końca. Chcemy się uczyć, byśmy byli do Niej podobni. Byśmy jak Ona zawsze mówili Bogu – tak.

Drugą rzeczą, która nas  tutaj przywiodła, to doświadczenie polskiego Kościoła. Widzimy ogromny dynamizm Caritas Polska, która funkcjonuje we wspaniały sposób i chcemy się tu tego uczyć. Pod tym względem Polska ma wiele do przekazania oddziałom Caritas w innych krajach.

Bardzo ważne są dla nas także doświadczenia polskiego Kościoła, który dla zachowania swojej wiary i tożsamości bardzo wiele wycierpiał. To ogromne doświadczenie wiary, wewnętrzna siła, która również dzisiaj innym krajom i narodom jest potrzebna. Myślę, że jest to jakaś misja polskiego Kościoła dla Kościoła powszechnego, dla Kościoła w Europie.

Rozmawiała Izabela Tyras

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  23°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  20°C Środa
  noc
  17°C Środa
  rano
  wiecej »