Dramatyczne wydarzenia z Wybrzeża Kości Słoniowej w relacjach naszego korespondenta diakona Pawła Huleckiego (Ojcowie Biali Misjonarze Afryki) przebywającego w Abidżanie (na podstawie mediów lokalnych oraz obserwacji bezpośrednich)
Paweł Hulecki MAFR
Ulice Abidżanu
Niedziela 30.01.2011
Ponowne przeliczenie głosów oddanych w drugiej turze wyborów prezydenckich na WKS będzie aktem „poważnej niesprawiedliwości” – oświadczył sekretarz generalny Ban Ki-moon w przemówieniu udostępnionym prasie tuż przed otwarciem XVI szczytu szefów państw Afryki w Addis-Abeba (Etiopia).
Ban Ki-moon zaapelował do Alassana Ouattary o utworzenie rządu koalicyjnego. Sekretarz generalny przedstawił także plan współpracy między ONZ a specjalnym panelem składającym się z pięciu szefów państw Afryki, mającym podjąć decyzje odnośnie sytuacji na WKS w ciągu najbliższego miesiąca.
XVI szczyt szefów państw afrykańskich rozpoczął się dziś w Addis-Abeba. Na stole obrad, obok kryzysowej powyborczej sytuacji na WKS, znajdzie się także kwestia referendum w Sudanie oraz kryzys w Tunezji i Egipcie.
„Podział władzy na WKS (między Laurentem Gbagbo i Alassanem Ouattara) nie powinien dojść do skutku, jeśli wola ludu (wyrażona w głosowaniu) ma być poszanowana. (…) W przypadku akceptacji podziału władzy, żadne wybory prezydenckie nie będą miały większego znaczenia. Wyniki wyborów na WKS są bardzo jasne i nie ma mowy o wątpliwościach” – oświadczył Choï Young-jin, wysłannik specjalny ONZ na WKS.
Według reprezentantów Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej „nie ma mowy o uznaniu Laurenta Gbagbo prezydentem WKS”.
Rząd Alassana Ouattary, w specjalnym komunikacie prasowym, zaapelował do ludności cywilnej kraju o zaprzestanie płacenia podatków w związku z z zamknięciem lokalnych agencji Centralnego Banku Państw Afryki Zachodniej. Według ekonomistów, nowa strategia ma na celu blokadę środków finansowych na rzecz Laurenta Gbagbo.
Źródło: AFP
Piątek 28.01.2011
Przed szczytem Unii Afrykańskiej (UA), zapowiedzianym na niedzielę 30 stycznia br., odbyło się w Addis – Abeba spotkanie szefów państw członkowskich dotyczące sytuacji kryzysowej na WKS. W komunikacie prasowym, podano do wiadomości utworzenie specjalnego panelu pięciu szefów państw członkowskich UA mającego zająć się sprawą WKS. Wszelkie decyzje, podjęte w ciągu najbliższego miesiąca, będą miały charakter obowiązkowy dla obu stron konfliktu powyborczego.
W godzinach popołudniowych odbyło się także spotkanie Rady Bezpieczeństwa i Pokoju UA dotyczące mozliwości interwencji militarnej wojsk Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.
Liczba uchodźców z WKS w Liberii przekroczyła 31.000 – podaje komisarz do spraw uchodźców przy ONZ. Za kilka tygodni, pierwszy w Liberii obóz dla uchodżców z WKS, zostanie oddany do użytku. Przed zakończeniem prac podjęto decyzję o dystrybucji ok 83 ton rzeczy pierwszej potrzeby (17.000 prześcieradeł, 11.400 bidonów na wodę, 5.700 artykułów kuchennych oraz 5.700 plandek).
Minister obrony Sierra-Leone, Paolo Conteh, potwierdził wysłanie na WKS kontyngent ok. 100 żołnierzy w przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu interwencji militarnej na WKS, mającej na celu zmuszenie Laurenta Gbagbo do upuszczenia fotela prezydenckiego na rzecz Alassana Ouattary.
Mediator Unii Afrykańskiej, kenijski premier Raila Odinga, oświadczył iż dwaj kandydaci na fotel prezydencki, Gbagbo i Ouattara powinni podjąć negocjacje „w cztery oczy”. Przypomnijmy, iż przeprowadzona przez kenijskiego premiera próba mediacyjna nie powiodła się. „WKS jest dziś symbolem wielkiej tragedii, która może uderzyć cały kontynent afrykański w przypadku, kiedy inni prezydenci odmówią oddania władzy w ich krajach po przegranych wyborach” – dodał Odinga.
Mająca zakończyć się dziś godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama została po raz kolejny przedłużona o 7 dni od 19.00 do 06.00 – podała telewizja państwowa pro Gbagbo, RTI (fr. Radio-Télévision Ivoirienne).
19.00-06.00 – godzina policyjna w abidżańskich dzielnicach Abobo i Anyama.
Źródło: AFP
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.