Kościół w Polsce AD 2010

Powracamy dziś do podsumowania najważniejszych tegorocznych wydarzeń w Kościele w Polsce. Tym razem Rafał Łączny przypomni o wizycie przedstawicieli patriarchatu moskiewskiego, nominacji kardynalskiej dla metropolity warszawskiego, jak również o X Dniu Papieskim.

Jednym z zagadnień, z którymi w pewnym sensie musiał się zmagać w roku 2010 Kościół w Polsce, była kwestia zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Polska wciąż nie ma ustawy bioetycznej. Jednocześnie pojawiające się propozycje prawnego uregulowania in vitro budzą poważny sprzeciw moralny.

Głos na ten temat zabierał m.in. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Prócz tego, gdy pod obrady Sejmu wchodziły projekty odpowiednich ustaw, do najważniejszych osób w państwie, w tym prezydenta i premiera, skierowany został list przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przestrzegli w nim przed przyjmowaniem prawa dopuszczającego stosowanie metody in vitro.

Jak mówił rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch, jeśli chodzi o kwestie etyczne biskupi są wręcz zobowiązani do zabrania głosu.

„Katolicki poseł winien sprzeciwić się ustanawianiu takiego prawa, jeśli natomiast te projekty ustaw, które zawierają zakaz, nie przeszłyby, katolicki poseł jest uprawniony do tego, by podnieść rękę, a więc stanowić prawo, głosować za tym prawem, które maksymalnie ogranicza złe skutki tej ustawy, a które jest najbliższe Kościołowi” – wyjaśniał ks. Kloch.

Ostatecznie 29 października do dalszych prac parlamentarnych skierowano aż 7 dokumentów regulujących m.in. kwestię in vitro. Odrzucono jedynie projekt całkowicie zakazujący stosowania metody pozaustrojowego zapłodnienia. Kiedy posłowie zakończą prace, nie wiadomo.

Rok 2010 to dla Kościoła w Polsce czas intensywnych i przełomowych kontaktów z Rosyjską Cerkwią Prawosławną. 23 czerwca do naszego kraju przybył metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. Tematem rozmów z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski była kwestia pojednania polsko-rosyjskiego. Rozpoczęto prace nad wspólnym dokumentem, ale, jak mówił metropolita Hilarion, strony różniły się w ocenie wydarzeń historycznych.

„Idea tego dokumentu polega na tym, żeby spojrzeć na historie naszych dwóch narodów z kościelnego punktu widzenia i nakreślić perspektywy na przyszłość. We wspólnych dziejach naszych narodów były karty pełne chwały, ale również karty smutne i bolesne. Nie będziemy chyba w stanie wypracować wspólnego spojrzenia na historię, ale jako chrześcijanie powinniśmy na nowo przemyśleć tę historię i powinniśmy wezwać nasze narody do miłości, współdziałania i pokoju” – mówił metropolita Hilarion.

Oba zespoły dały sobie nie więcej niż rok na wspólne przygotowanie dokumentu nt. pojednania narodów Polski i Rosji oraz wkładu Kościołów – katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji - do tego procesu.

1 marca 2011 r. swoją działalność zakończy Komisja Majątkowa. Gremium to zajmowało się zwrotem dóbr kościelnych zagarniętych w PRL. Komisja, która rozpoczęła działalność w 1991 r., rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw. Niestety niemal przez cały ostatni rok pojawiły się zarzuty, także dotyczące korupcji, wobec osób, które choć nie były członkami Komisji, to jednak reprezentowały niektóre instytucje kościelne.

Jak powiedział ks. Józef Kloch, rzecznik episkopatu Polski, strona kościelna od dawna postulowała likwidację Komisji Majątkowej.

„Kościół niewątpliwie nie zyskał na wszelkiego typu informacjach prasowych, związanych chociażby z Markiem P. Chcę podkreślić, że praktycznie wszystkie problemy, jakie były z Komisją majątkową, łączą się z jedną osobą i to jest Marek P. Niemal wszystkie: wycena, już przysłowiowe grunty w Warszawie, Świerklańcu, nieruchomości w Krakowie – wszędzie tam pojawia się Marek P., a więc nie tyle osoba z Komisji Majątkowej, co osoba, która krążyła wokół Komisji Majątkowej i właśnie jest przynajmniej pośrednią przyczyną tego, że na pewno Kościół od strony wizerunku nie zyskał” – powiedział ks. Kloch.

Z chwilą likwidacji Komisji Majątkowej nierozstrzygnięte sprawy o zwrot dóbr kościelnych zagarniętych w PRL będą rozstrzygane na drodze zwykłej procedury sądowej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
5°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »