Pragnienie ojcostwa i macierzyństwa
Benedykt XVI DANILO SCHIAVELLA/pap/epa

Pragnienie ojcostwa i macierzyństwa

Komentarzy: 1
RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 14.01.2011 17:50

Rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety to podstawowa komórka społeczna. W niej dzieci uczą się wartości – przypomniał Papież, spotykając się, jak zawsze na początku nowego roku, z przedstawicielami rzymskich władz regionalnych, prowincjalnych i miejskich.

Wskazał na potrzebę organicznych działań celem umacniania rodziny, łączonych z odpowiednią edukacją. Zwrócił uwagę, że szkodliwe jest dla rodziny aprobowanie związków wypaczających jej naturę i cel. Podkreślił, że Kościół sprzyja takim inicjatywom wychowania seksualnego, które nie sprowadzają ludzkiej miłości do rangi „przedmiotu konsumpcji”.

„Wzajemne oddanie się małżonków niesie z sobą otwarcie na rodzenie życia. Pragnienie ojcostwa i macierzyństwa jest bowiem wpisane w ludzkie serce – powiedział Benedykt XVI. – Wiele małżeństw pragnęłoby przyjąć dar, jakim są nowe dzieci, ale czują się zmuszone czekać. Dlatego konieczne jest konkretne wsparcie macierzyństwa, jak też zapewnienie kobietom pracującym zawodowo możliwości godzenia rodziny i pracy. Zbyt często bowiem stają one przed koniecznością wyboru między jednym a drugim. Rozwijanie odpowiedniej strategii pomocy, jak też struktur przeznaczonych dla dzieci, np. żłóbków, także prowadzonych przez rodziny, może przyczynić się do tego, by dziecka nie postrzegać jako problem, ale jako dar i wielką radość. Ponadto, skoro «otwarcie się na życie jest ośrodkiem prawdziwego rozwoju» (enc. Caritas in veritate, 28), nie można pozostać obojętnym na wysoką liczbę aborcji dokonywanych w naszym regionie. Wspólnota chrześcijańska przez liczne ośrodki pomocy życiu i inne inicjatywy angażuje się, by wspierać kobiety mające trudności z przyjęciem nowego życia. Instytucje publiczne winny dać wsparcie, by poradnie rodzinne były w stanie pomóc kobietom przezwyciężyć to, co skłania je do przerwania ciąży. Przy tej okazji wyrażam uznanie dla prawa obowiązującego w regionie Lacjum, które przewiduje tzw. «współczynnik rodzinny» i traktuje poczęte dziecko jako członka rodziny. Życzę, by ta norma była w pełni realizowana” – mówił Papież.

Administratorom Rzymu i Lacjum Benedykt XVI przypomniał też potrzeby osób starszych, zwłaszcza samotnych i chorych. Wyraził uznanie dla współpracy między katolickimi placówkami służby zdrowia a instytucjami publicznymi, życząc jej kontynuowania. Podejmując temat przeciągającego się kryzysu gospodarczego, odczuwanego przez wiele rodzin, mówił o pomocy udzielanej przez Caritas. Wyraził nadzieję, że władze zadbają o wsparcie rodzin o niskim dochodzie, zwłaszcza wielodzietnych. Ponadto wskazał na potrzebę właściwej polityki zatrudnienia, zwłaszcza celem zapewnienia pracy ludziom młodym, co jest niezbędnym warunkiem do założenia rodziny.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona