Pogrzeb Tomasza Wełnickiego
Foto: Mirosław Rzepka/ Agencja GN

Pogrzeb Tomasza Wełnickiego

Brak komentarzy: 0

KAI/ RADIO WATYKAŃSKIE

publikacja 31.01.2011 18:10

W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Tomasza Wełnickiego. Był on współzałożycielem KAI i wieloletnim współpracownikiem sekcji polskiej Radia Watykańskiego. Zmarł 23 stycznia br. w wieku 53 lat.

Na cmentarzu przy kościele pw. św. Katarzyny w Warszawie spoczął dziś Tomasz Wełnicki – publicysta, prawnik, b. poseł na Sejm RP, współzałożyciel Katolickiej Agencji Informacyjnej. Mszy św. przewodniczył biskup Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Prezydent RP odznaczył pośmiertnie Tomasza Wełnickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ks. prałat Józef Maj wspominał w kazaniu m.in. zaangażowanie Zmarłego w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i w prace Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i Ich Rodzinom w okresie stanu wojennego. Charakteryzując drogę życiową Wełnickiego podkreślał, że był to człowiek szlachetny, zakochany w Polsce, a jeszcze bardziej – w rodzinie.

Zwracając się do synów Wełnickiego – Marcina i Grzegorza – powiedział, żeby gdy będą mieć swoje dzieci, opowiadali im o dokonaniach ojca i uczyli je tak jak on kochać Ojczyznę i rodzinę.

Na zakończenie Mszy św. zmarłego współzałożyciela KAI wspominał m.in. prezes Agencji, Marcin Przeciszewski. „Niejeden raz zdarzyło mi się rozmawiać z osobami stojącymi w obliczu śmierci, ale żadna z nich nie zachowywała się tak jak Tomasz. Dzień przed operacją powiedział mi, że lekarze dają mu 5 proc. szans na przeżycie. Pomimo tego w rozmowie był pogodny, żartobliwy i pełen nadziei oczekiwał na spotkanie z Panem” – mówił szef KAI.

Kondukt żałobny na cmentarz przy kościele św. Katarzyny poprowadził bp Budzik. W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Prezydenta RP z szefem jego Kancelarii, Jackiem Michałowskim, przedstawiciele Sejmu, przyjaciele z NZS oraz z różnych mediów, koledzy ze stołecznego liceum św. Augustyna.

W telegramie kondolencyjnym ks. Federico Lombardi, dyrektor watykańskiej rozgłośni, przypomniał, że Tomasz Wełnicki przyczynił się do podpisania w 1996 r. „Umowy o współpracy” pomiędzy Radiem Watykańskim a Polskim Radiem. Na mocy tej umowy codzienny serwis informacyjny Papieskiej Rozgłośni w języku polskim transmitowany jest na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

„Wspominając ś.p. Tomasza Wełnickiego, polecamy Go Miłosiernemu Panu i modlimy się, by zechciał On ocalić wszelkie dobro, które zmarły po sobie pozostawił” – napisał ks. Federico Lombardi SJ.

Tomasz Wełnicki od 1983 r. pracował w prasie katolickiej, najpierw jako publicysta „Królowej Apostołów”, miesięcznika księży pallotynów, następnie redaktor „Przeglądu Katolickiego” – tygodnika wydawanego przez archidiecezję warszawską. Był stażystą w watykańskim dzienniku „L'Osservatore Romano”, zaś od 1989 r. przez szereg lat polskim korespondentem Radia Watykańskiego, dla którego codziennie nadawał korespondencje.

Pracował m.in. jako operator dużych sieci komputerowych. Jego dziełem jest skonstruowanie poczty elektronicznej łączącej wszystkie kurie diecezjalne w Polsce.

Był prezesem zarządu Fundacji Przyjaciół Radia Watykańskiego i współzałożycielem (w 1991 r.) Fundacji „Oświata Polska za granicą”, która do dziś zajmuje się kolportażem polskiej prasy i wydawnictw wśród Polaków na terenach b. ZSRR.

W latach 1997-2001 był posłem na Sejm RP. Startował z listy AWS w Siedlcach. Na forum parlamentu zajmował się m.in. konstruowaniem nowoczesnego prawa prorodzinnego oraz stwarzaniem ram dla pomocy Polakom na Wschodzie. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Kultury.

Ostatnio pracował jako doradca zarządu Telewizji Polsat.

Zmarł w niedzielę 23 stycznia w Warszawie. Pozostawił żonę Annę i dwóch synów. Miał 53 lata.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona