Europejski Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystywaniem Seksualnym

Marek Krzysztofiak SJ

VATICANNEWS.VA

publikacja 18.11.2021 17:00

„Trzeba interweniować, zanim dojdzie do nadużyć” – stwierdził w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni abp Lorenzo Ghizzoni, przewodniczący krajowej służby ds. ochrony nieletnich.

Dziś obchodzony jest Europejski Dzień Ochrony Dzieci przed Wykorzystywaniem Seksualnym i Niegodziwym Traktowaniem w Celach Seksualnych, ustanowiony przez Radę Europy. Zbiega się on z Dniem Modlitwy za Ofiary Nadużyć ogłoszonym przez episkopat Włoch we wszystkich włoskich diecezjach. „Trzeba interweniować, zanim dojdzie do nadużyć” – stwierdził w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni abp Lorenzo Ghizzoni, przewodniczący krajowej służby ds. ochrony nieletnich.

W rozmowie z Radiem Watykańskim duchowny opowiedział w jaki sposób Dzień ten jest obchodzony we włoskich wspólnotach oraz przedstawił działania, które zostały podjęte we włoskim kościele w zakresie prewencji. Opowiedział także o sposobie myślenia, który jest konieczny by przeciwdziałać przestępstwom wobec dzieci i bezbronnych dorosłych.

„Nie można już myśleć o wspólnocie chrześcijańskiej, grupie katechetycznej, oratorium, katolickiej szkole czy obiekcie sportowym dla młodzieży, bez odpowiedniego nadzoru. Musimy uniemożliwić osobom, które chcą wykorzystać dzieci lub młodzież, dostęp do naszych środowisk w celu popełnienia przestępstw. Oczywiście, konieczne jest lepsze kształcenie wszystkich osób duszpastersko zaangażowanych. W wielu częściach świata i w wielu Kościołach istnieje już zaangażowanie w działania. – powiedział abp Ghizzoni. – Papież mówił często o przebaczeniu, ale to słowo musi być dobrze zdefiniowane. Wspólnoty chrześcijańskie jako całość są wezwane do proszenia o przebaczenie, nawet ci, którzy mogliby powiedzieć, że nie popełnili przestępstwa. Społeczności muszą zrozumieć, że istnieje klimat gotowość akceptowania pewnych zachowań, które zdradzają brak czujności, a zatem współudział z tymi, którzy dopuszczają się nadużyć. Cała wspólnota musi zdać sobie sprawę, że, jak napisał Franciszek w tej sprawie w liście do ludu Bożego istnieje wiele poziomów odpowiedzialności i każdy może zrobić coś, by chronić, nadzorować i edukować. Musimy wdrożyć programy edukacyjne dotyczące uczuciowości, seksualności i miłości, które umożliwią młodzieży i dorosłym zajęcie się tą kwestią dojrzale i krytycznie, zarówno w jej pozytywnych aspektach - seksualności i miłości - jak i negatywnych - dewiacji i pornografii dziecięcej. Nigdy nie zwalczymy problemu nadużyć, jeśli nie będziemy interweniować, zanim dojdzie do nadużyć.“

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona