Obama modli się za Egipt

Prezydent Barack Obama, w którego religijność wielu Amerykanów wątpi, podkreślił, że jest człowiekiem głęboko wierzącym. Powiedział też, że modli się o pomyślne zakończenie kryzysu w Egipcie.

Na tzw. Krajowym Śniadaniu Modlitewnym w czwartek Waszyngtonie - tradycyjnym dorocznym spotkaniu polityków i przywódców religijnych - Obama wygłosił bardzo osobiste przemówienie, w którym powiedział, że był wychowany w duchu nie religijnym, i opisał swoją drogę do wiary.

Przypomniał, że jego ojciec był człowiekiem niewierzącym, a matka przejawiała "sceptycyzm wobec zorganizowanej religii" i rzadko zabierała go do kościoła. Dodał jednak: "była jedną z najbardziej uduchowionych osób, jakie znałem".

Powiedział, że jego najwcześniejszą inspiracją do zaangażowania się w życiu publicznym byli religijni przywódcy murzyńskiego ruchu walki o prawa obywatelskie, z pastorem Martinem Lutherem Kingiem na czele.

Kiedy Obama mieszkał w latach 80. i 90. w Chicago, związał się tam z kościołem afroamerykańskim kierowanym przez kontrowersyjnego pastora Jeremiaha Wrighta, wyznawcę murzyńskiej "teologii wyzwolenia".

Na czwartkowym śniadaniu modlitewnym prezydent podkreślił, że głęboko wierzy w Boga i że religia chrześcijańska dodaje mu siły w sprawowaniu urzędu.

"Kiedy budzę się rano, czekam na Pana i proszę, by dał mi siłę, abym czynił słuszne rzeczy dla naszego kraju i jego narodu" - powiedział. Dodał, że codziennie oddaje się medytacjom i często zaprasza do Białego Domu duchownych, aby z nimi rozmawiać i wspólnie się modlić.

Chwilami wpadał w ton lekki i autoironiczny, kiedy mówił: "Pozwólcie mi powiedzieć, że te dwa ostatnie lata pogłębiły jeszcze moją wiarę".

Słowa te zebrani przyjęli śmiechem. Była to bowiem aluzja do trudności sprawowania władzy w okresie kryzysu ekonomicznego i recesji oraz wrogiej kampanii republikańskiej opozycji przeciw Obamie.

Obama rzadziej pokazuje się w kościele w Waszyngtonie niż niektórzy jego poprzednicy w Białym Domu. Dało to ultrakonserwatystom pretekst do atakowania go jako zakamuflowanego ateisty.

W sondażu ośrodka Pew Forum w sierpniu ub.r. aż 43 procent Amerykanów powiedziało, że nie wie, jakiego Obama jest wyznania. Tylko jedna trzecia uważa go za chrześcijanina.

Z innych badań opinii wynikało, że znaczny odsetek społeczeństwa uważa go za muzułmanina.

Ojciec prezydenta, imigrant z Kenii, pochodził z muzułmańskiej rodziny. Obama w dzieciństwie kilka lat spędził z matką w Indonezji, kraju muzułmańskim, chociaż o świeckim ustroju politycznym.

W wystąpieniu na Śniadaniu Modlitewnym Obama poświęcił też kilka słów Egiptowi.

"Modlimy się, żeby przemoc w Egipcie się zakończyła, żeby prawa i aspiracje narodu egipskiego zostały zrealizowane i żeby lepsze dni zawitały do Egiptu i do całego świata" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  23°C Środa
  wieczór
  19°C Czwartek
  noc
  12°C Czwartek
  rano
  15°C Czwartek
  dzień
  wiecej »