W ferie do Szkoły Pisania Ikon

Jak napisać, czyli namalować, ikonę? Tego można w czasie ferii dowiedzieć się na zajęciach w Szkołe Pisania Ikon, która istnieje w Oratorium Świętokrzyskim przy parafii Świętego Krzyża w Kielcach.

„Na zajęcia przychodzi zwykle kilkanaście osób, w różnym wieku i z bardzo różnych środowisk, choć w zdecydowanej większości są to kobiety” – wyjaśnia salezjanin ks. Grzegorz Mucha, wikariusz z parafii, który sprawuje opiekę duszpasterską nad uczącymi się pisać ikony.

O technice, metodzie i filozofii ikony opowiada uczestnikom zajęć Alicja Tuz, absolwentka kieleckiego „Plastyka” oraz Instytutu Edukacji Plastycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

„W zajęciach uczestniczą pasjonaci, interesujący się prawosławiem, których fascynuje specyficzny urok i teologiczny przekaz ikony” – wyjaśnia. Tak było w przypadku Moniki Kasprzyk i jej córki Ani, które regularnie uczęszczały na zajęcia. Poznały warsztat ikony, a teraz śpiewają w Chórze Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Kielcach i udzielają się w działalności ekumenicznej.

Do Szkoły Pisania Ikon może dołączyć każdy. Pierwsze lekcje to próby wykonania mandylionu – twarzy Jezusa. Zazwyczaj w ciągu roku każdy ze stałych uczestników tworzy dwie ikony.

Gościem zajęć bywają artyści profesjonalnie związani z pisaniem ikon, np. Michał Płoski, który regularnie wprowadza uczestników w teologię ikony.

Zajęcia Szkoły Pisania Ikon odbywają się we wtorki i czwartki. Raz w miesiącu jest także wspólna Msza św. w kaplicy Oratorium Świętokrzyskiego. Lekcje są bezpłatne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IKONA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  22°C Piątek
  wieczór
  18°C Sobota
  noc
  14°C Sobota
  rano
  23°C Sobota
  dzień
  wiecej »