Artystka z USA i poezja Szymborskiej

Komentarzy: 1
PAP

publikacja 28.02.2011 16:24

Trzy cykle obrazów i pokaz multimedialny wierszy Wisławy Szymborskiej autorstwa amerykańskiej artystki Jenny Holzer będzie można oglądać w kwietniu w Art Stations Foundation w Poznaniu.

Holzer należy do kręgu najwybitniejszych artystów swojego pokolenia. Z wykształcenia malarka i graficzka, artystka uczyniła centralnym elementem swojej twórczości tekst: na plakatach, na ławkach kamiennych czy za pomocą rzutników na fasadach budynków.

Najważniejszym wydarzeniem kwietniowego wernisażu wystawy będzie prezentacja 12 wierszy Wisławy Szymborskiej wyświetlanych na ścianach Starego Browaru i poznańskiego Ratusza 8 i 9 kwietnia. Wystawy obrazów będą prezentowane w Starym Browarze do końca sierpnia.

Według organizatorów, jest to wydarzenie na skalę światową, plasujące Poznań obok metropolii takich, jak Rzym, Paryż, Londyn, Rio de Janeiro czy Nowy Jork, w których odbywały się wielkoformatowe realizacje artystki.

"Co jednak szczególnie wyróżnia projekcje poznańskie to fakt, że ich treścią będą wiersze Wisławy Szymborskiej, która w 1996 r. otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury, oraz że po raz pierwszy projekcje Jenny Holzer zainscenizowane zostaną w języku polskim" - poinformowała w czwartek PAP Małgorzata Szyk z Art Stations Foundations.

Jenny Holzer wespół z Wisławą Szymborską osobiście dokonały wyboru prezentowanych wierszy. Ponadto artystka samodzielnie wybrała odpowiednie lokalizacje w Poznaniu i opracowała filmy z wierszami.

Część wierszy, o wydźwięku politycznym: "Koniec i początek", "Dzieci epoki", "Tortury" oraz "Terrorysta", on patrzy", nawiązuje tematyką do prezentowanej w Poznaniu wystawy obrazów Holzer.

Pozostałe stanowią utwory utrzymane w rozpoznawalnej dla Szymborskiej ironiczno-refleksyjnej stylistyce: "Możliwości", "Pochwała złego o sobie mniemania", "Jacyś ludzie", "Chmury", "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Trzy słowa najdziwniejsze", "Metafizyka", "Pożegnanie widoku".

Wystawa prac malarskich Jenny Holzer składa się z trzech cykli jej najnowszych obrazów.

W pierwszym każdy z obrazów olejnych na płótnie przedstawia odcisk ręki żołnierza amerykańskiego oskarżonego, lecz niekoniecznie skazanego za popełnienie zbrodni w Iraku.

W drugim Holzer odnalazła pewne ocenzurowane dokumenty i zamieniła czarne miejsca ingerencji cenzorskich na elementy kolorowe, przenosząc je na obrazy sitodrukowe.

Kolejny cykl malarski to mapy wykonane przez artystkę. Obrazy są reprodukcjami slajdów z prezentacji w programie PowerPoint, zaprezentowanej w Białym Domu przez Centralny Sztab Dowodzenia, a zawierającej propozycje strategii inwazji w Iraku.

Jenny Holzer urodziła się w 1950 r. w Gallipolis w USA. Studiowała nauki humanistyczne w Chicago. W 1972 zdobyła tytuł licencjata w zakresie sztuk pięknych.

W latach 70-tych ubiegłego wieku powstała pierwsza, bardziej znana seria prac jej prac "Truizmy". Zestawy krótkich, sentencji wydrukowała, jako plakaty i rozwiesiła na Manhattanie. Miało to sprowokować przechodniów do dopisywania komentarzy. Obecnie najbardziej charakterystyczne dla artystki są projekcje na fasadach budynków, które prezentowane były niemalże na całym świecie.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..