WKS: Porwano pracowników ONZ

Zwolennicy samozwańczego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej Laurenta Gbagbo w poniedziałek rano porwali dwóch mechaników pracujących dla ONZ, a następnie wypuścili ich po południu tego samego dnia - poinformował rzecznik organizacji Kenneth Backman.

Reklama

Wg Backmana, uprowadzonym ukraińskim mechanikom nic się nie stało.

Do uprowadzenia doszło w trzy dni po tym, jak przywódca organizacji tzw. Młodych Patriotów, Charles Ble Goude wezwał jej członków, by tworzyli blokady na drogach i utrudniali poruszanie się pracownikom ONZ. Dzięki blokadom zwolennicy Gbagbo mogą zatrzymywać i przeszukiwać samochody podejrzewane o przewożenie "rebeliantów", czyli jego przeciwników.

Gbagbo zarzuca ONZ, że wspiera jego przeciwników, którzy chcą go pozbawić urzędu. Przedstawiciele ONZ - która za zwycięzcę zeszłorocznych wyborów prezydenckich uznała jego rywala, Alassane Ouattarę - zaprzeczają tym zarzutom.

Po trwających blisko tydzień starciach między zwolennikami Gbagbo i Ouattary, zwolennicy tego drugiego opanowali niektóre dzielnice Abidżanu, największego miasta na WKS. Walki trwają też na zachodzie kraju.

WKS ma obecnie dwóch zaprzysiężonych prezydentów oraz dwa rządy. Według komisji wyborczej w wyborach prezydenckich zwyciężył Ouattara, jednak Gbagbo nie uznaje tych wyników i nie chce oddać władzy. Nadal urzęduje w pałacu prezydenckim i kontroluje wojsko oraz siły bezpieczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  1°C Wtorek
  wieczór
  0°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  4°C Środa
  dzień
  wiecej »

  Reklama