Pamiętamy o "Żołnierzach Wyklętych"

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", prezydent Bronisław Komorowski, wraz z rodzinami ofiar, złożył we wtorek w Warszawie wieniec przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego.

Reklama

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w tym roku "w hołdzie +Żołnierzom Wyklętym+ - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

Złożenie kwiatów przez prezydenta to jeden z głównych punktów wtorkowych obchodów.

O godz. 12.30 zaplanowano w Pałacu Prezydenckim uroczystość przekazania przez prezydenta orderów nadanych pośmiertnie "Żołnierzom Wyklętym". Ordery odbiorą członkowie najbliższych rodzin.

W Pałacu Prezydenckim prezentowana też będzie wystawa fotograficzna poświęcona "Żołnierzom Wyklętym", przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" 9 lutego tego roku. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" złożył w ubiegłym roku prezydent Lech Kaczyński w hołdzie - jak napisał w uzasadnieniu - "bohaterom Powstania Antykomunistycznego, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  01.03.2011 15:28

  Tak się zastanawiałem czy przy tej okazji, po raz pierwszy obchodzonego święta, prezydent Komorowski wyróżni którychś z "wyklętych". Wielu jeszcze żyje (wczoraj w Radio Maryja do Rozmów Niedokończonych dzwoniły dwie słuchaczki, jak się okazało "wyklęte" i z wielkim wzruszeniem przekazały swoje świadectwo z tamtych trudnych czasów), ale przecież można odznaczać i pośmiertnie. Tak zapewne uczyniłby śp. Lech Kaczyński.

  Dzień się jeszcze nie skończył, więc może jeszcze będzie taka wiadomość?

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  -2°C Wtorek
  rano
  0°C Wtorek
  dzień
  1°C Wtorek
  wieczór
  -1°C Środa
  noc
  wiecej »

  Reklama