Aligator z Mazur

Martwy gad znaleziony w lesie pod Rychnowem (Warmińsko-mazurskie) to krokodyl krótkopyski. Zwierzę padło bez udziału osób trzecich - poinformowali we wtorek naukowcy z uniwersytetu w Olsztynie, którzy na zlecenie policji przeprowadzili sekcję zwłok krokodyla.

Reklama

Blisko półtorametrowej długości egzotyczne zwierzę, które początkowo uznano za aligatora, zostało przebadane przez naukowców na prośbę policji, która prowadzi dochodzenie w sprawie okoliczności śmierci zwierzęcia.

We wtorek ogłoszono, że była to dojrzała samica, pochodzącego z Afryki, krokodyla krótkopyskiego. "Była dobrze utrzymana. Padła bez udziału osób trzecich" - powiedział PAP prof. weterynarii Tadeusz Rotkiewicz z katedry anatomii patologicznej olsztyńskiego uniwersytetu.

Zdaniem naukowca nie sposób na razie stwierdzić, w jaki sposób zwierzę trafiło do Polski. Nie wiadomo też, dlaczego zostało porzucone w lesie na Mazurach, niedaleko drogi krajowej Warszawa - Gdańsk. Krokodyla odnalazł w piątek mieszkaniec Rychnowa, szukający w lesie poroży jeleni.

Policja z Ostródy prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody. Funkcjonariusze próbują ustalić, do kogo należało zwierzę, czy było sprowadzone do Polski legalnie i czy - zgodnie z przepisami - zostało zarejestrowane w którymś ze starostw powiatowych. Funkcjonariusze podejrzewali również, na podstawie obrażeń wokół szyi zwierzęcia, że mogło zostać ono uduszone.

Krokodyle krótkopyskie są popularne w europejskich hodowlach, ale w Polsce jest niewiele egzemplarzy tego gatunku. "Jedną, starą już, samicę mamy w naszym ogrodzie, a cztery młode sztuki zostało niedawno sprowadzone do Zamościa" - powiedział Mariusz Lech, prowadzący herpetarium w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  1°C Wtorek
  wieczór
  0°C Środa
  noc
  1°C Środa
  rano
  4°C Środa
  dzień
  wiecej »

  Reklama