Siły Kadafiego wycofały się

Siły wierne libijskiemu przywódcy Muammarowi Kadafiemu po zaciętych walkach z powstańcami wycofały się w sobotę z centrum położonego 60 km na zachód od Trypolisu miasta Zawija - poinformował rzecznik sił antyrządowych.

Według reportera agencji Reutera wojska Kadafiego otoczyły miasto i ustawiły punkty kontrole w odległości około 3 km od centrum Zawii.

"Weszli do Zawii około godz. 6 rano (godz. 7 czasu polskiego) z dużymi siłami, setki żołnierzy i czołgi. Nasi ludzie odpierali atak (...) na razie zwyciężyliśmy, a na placu w centrum miasta zbierają się cywile" - relacjonuje przedstawiciel powstańców.

Jednak zdaniem Reutera siły Kadafiego najwyraźniej przygotowują kolejny atak. Telewizja Al-Dżazira poinformowała, że otrzymały one wzmocnienie.

Dziennikarze nie mają dostępu do obleganego miasta, ale jego mieszkańcy informują, że rządowe czołgi strzelały do budynków mieszkalnych i samochodów. Zginęło wielu cywili, chociaż świadkowie nie są w stanie podać ich dokładnej liczby.

"Zginęło co najmniej trzech powstańców i wielu cywili. Siły Kadafiego strzelały do samochodów, którymi próbowali uciekać cywile. Wciąż trwa ewakuacja ofiar - powiedział w rozmowie z Reuterem lekarz pracujący w Zawii. - W mieście jest dużo zniszczeń (...) wszędzie są zniszczone budynki i samochody".

Według innego świadka, do znajdującego się w mieście meczetu przyniesiono ciała ośmiu ludzi.

Libijskie wojska próbowały zdobyć Zawiję, gdzie powstańcy bronią się od ponad tygodnia, w piątek. Do wieczora zajęli większość miasta, ale w centrum napotkali silu opór. Według mieszkańców w starciach zginęło co najmniej 30 cywili. W sobotę rano powstańcy informowali, że udało im się zdobyć dwa czołgi.

Wcześniej agencja Associated Press powołując się na świadków podała, że siły rządowe przejęły kontrolę nad Zawiją.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  15°C Czwartek
  dzień
  15°C Czwartek
  wieczór
  12°C Piątek
  noc
  9°C Piątek
  rano
  wiecej »