Nowy prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów

Benedykt XVI mianował abp Fernando Filoniego nowym prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Równocześnie przyjął dymisję, związaną z ukończeniem przewidzianego prawem wieku, złożoną przez dotychczasowego prefekta kard. Ivana Diasa. Ponadto mianował nowego substytuta ds. ogólnych w watykańskim Sekretariacie Stanu, którym został obecny nuncjusz na Kubie, pochodzący z Sardynii abp Angelo Becciu.

Nowy prefekt dykasterii misyjnej urodził się 15 kwietnia 1946 r. w Manduria, w regionie Apulii we Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1970. Uzyskał doktorat z filozofii i prawa kanonicznego. 3 kwietnia 1981 roku rozpoczął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. W roku 2001 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Iraku i Jordanii (z siedzibą w Bagdadzie, gdzie był także podczas działań wojennych w 2003 r.). Od lutego 2006 r. był przedstawicielem papieża na Filipinach, a 9 czerwca 2007 r. Benedykt XVI mianował go substytutem ds. ogólnych – hierarchą kierującym pracą pierwszej sekcji watykańskiego Sekretariatu Stanu. Nadzorował on sprawy związane z codzienną posługą kierowania Kościołem powszechnym, odpowiadał za koordynację działań poszczególnych dykasterii Kurii Rzymskiej a także kwestie związane z dokumentami papieskimi i ich oficjalnymi tłumaczeniami, korespondencją Ojca Świętego, informacją oraz zarządzaniem watykańskimi mediami. W tym charakterze regularnie spotykał się z papieżem, będąc osobą kluczową dla obecnego pontyfikatu. Zna francuski, hiszpański, angielski i portugalski.

Natomiast nowy substytut do spraw ogólnych abp Angelo Becciu urodził się 2 czerwca 1948 roku w Pattada, niedaleko Sassari na Sardynii. Święcenia kapłańskie przyjął 27 sierpnia 1972 r. i należy do prezbiterium diecezji Ozieri. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. 1 maja 1984 r. podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, w tym w Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie, Nowej Zelandii, Liberii, Wielkie Brytanii, USA. 15 października 2001 r. Jan Paweł II mianował go nuncjuszem w Angoli, gdzie w marcu 2009 r. gościł Benedykta XVI. Od 23 lipca 2009 r. był papieskim przedstawicielem na Kubie. Zna francuski, angielski, hiszpański i portugalski. Jak podkreślają watykaniści będzie on obecnie reżyserem działań watykańskiego Sekretariatu Stanu. W XX wieku dwóch byłych substytutów zostało papieżami - Giacomo della Chiesa – późniejszy Benedykt XV (wybrany w 1914 r.) oraz Giovanni Battista Montini – od 1963 roku Paweł VI (zmarły 6 sierpnia 1978 r.)

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, nazywany „czerwonym papieżem” jest odpowiedzialny za Kościół na terenach misyjnych. Dykasteria ta została utworzona 22 czerwca 1622 r. jako Kongregacja Rozkrzewiania Wiary (Propaganda Fide). Jak mówi konstytucja apostolska Pastor Bonus dykasteria ta „kieruje i koordynuje na całym świecie dziełem ewangelizacji narodów oraz współpracą misyjną, bez naruszania kompetencji przysługujących Kongregacji dla Kościołów Wschodnich (n. 85). Obecnie nadzoruje ponad tysiąc diecezji oraz innych struktur administracji kościelnej na terenach misyjnych. Do jej kompetencji należą: seminaria i wychowanie katolickie, biskupi, duchowieństwo i diecezje na terenach misyjnych. Analizuje wszystkie kwestie i raporty nadsyłane przez poszczególnych ordynariuszy i episkopaty z terytoriów podległych jej kompetencjom. Podporządkowane są jej także zgromadzenia zakonne, których głównym celem jest działalność misyjna. Kongregacja ds. Ewangelizacji Narodów zarządza majątkiem oraz innymi dobrami przeznaczonymi na rzecz wspierania misji.

Członkami Kongregacji jest 49 członków, 35 kardynałów (w tym kard. Zenon Grocholewski), 5 arcybiskupów i 2 biskupów ( w tym bp Wiktor Skworc). Jednym z konsultorów jest abp Tomasz Peta, ordynariusz stolicy Kazachstanu, Astany. Pracuje w niej obecnie około 50 osób, w tym ks. Taduesz Wojda, pallotyn i ks. Władysław Zarębczan.

Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podlegają Papieskie Dzieła Misyjne, którym przewodniczy sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów abp Piergiuseppe Vacchelli. Ich zadaniem jest organizowanie i koordynowanie pomocy a także sprawiedliwe jej rozdzielanie na terenach misyjnych. Są to:
- Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, którego zadaniem jest budzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialność za misyjne dzieło Kościoła
- Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła, które pomaga rozwiązywać problemem kształcenia tubylczych powołań
- Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, dążące do rozpalenia w sercach dzieci miłości do misji oraz poczucia solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie
- Papieska Unia Misyjna, która ma na celu informację i formację misyjną kapłanów, członków instytutów zakonnych, stowarzyszeń życia wspólnego i instytutów świeckich, kandydatów do kapłaństwa i do życia poświęconego Bogu, jak również innych osób pełniących w Kościele posługę duszpasterską

Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów podlega Papieski Uniwersytet Urbaniański, specjalizujący się w dziedzinie misjologii oraz kształcący kadry naukowe dla terenów misyjnych. Dysponuje też specjalistyczną agencją FIDES, dostarczającą aktualnych wiadomości na temat działalności misyjnej i spraw związanych z ewangelizacją (www.fides.org).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
14°C Czwartek
wieczór
12°C Piątek
noc
wiecej »