Będzie domek dla badaczy silezaura z Krasiejowa

W Krasiejowie (opolskie), gdzie znaleziono szczątki silezaura - prawdopodobnie najstarszego dinozaura na świecie - stanie domek dla studentów-paleontologów. W czwartek podpisano umowę ws. wybudowania na terenie wykopalisk lokum dla badaczy.

Reklama

Domek będzie wykorzystywany głównie przez studentów uczestniczących w obozach paleontologicznych. Do tej pory młodzi odkrywcy mieszkali w baraku, który nie spełniał podstawowych standardów.

Koszt budowy to ok. 70 tys. zł, pieniądze w całości pochodzą ze stowarzyszenia "Dinopark". Domek wybudowany w technologii drewnianej będzie miał prawie 200 metrów kwadratowych, zamieszka w nim jednorazowo 25 studentów. "Jest to nowoczesny obiekt - ogrzewany i wyposażony w prysznice. Chodziło nam o to, aby studenci mogli w godnych warunkach mieszkać i odpoczywać po pracy" - powiedział PAP prezes stowarzyszenia "Dinopark" i wicemarszałek Opolszczyzny, Tomasz Kostuś.

Organizatorem obozów, podczas których polscy i zagraniczni studenci poszukują szczątków dinozaurów jest Uniwersytet Opolski. Prorektor ds. nauki uczelni, prof. Piotr Wieczorek poinformował, że obozy paleontologiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem studentów, którzy przybywali do Krasiejowa z całej Europy, a nawet zza oceanu.

W ocenie Wieczorka stanowisko w Krasiejowie będzie atrakcyjne dla badaczy i poszukiwaczy jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat. Największe odkrycie dokonane do tej pory w niecce po kopalni iłów to odnalezienie w 2000 r. szczątków silezaura - gada sprzed 230 milionów lat.

Silezaur (silesaurus opolensis) prawdopodobnie był przodkiem kilkunastometrowych dinozaurów kaczodziobych i iguanodonów. Niektórzy naukowcy klasyfikowali go jako prawdziwego dinozaura, inni uznają go za bliską grupę zewnętrzną dinozaurów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  2°C Sobota
  noc
  -2°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  wiecej »

  Reklama