Akademia Rodziny nt. zagrożeń i uzależnień cyfrowych

Aula sióstr szensztackich przy bydgoskim Sanktuarium Zawierzenia była miejscem spotkań z psycholog Bogną Białecką, która w ramach Akademii Rodziny poprowadziła wykład, a także warsztaty „Dzieci i nastolatki w wirtualnych okowach. I co dalej?” i spotkanie otwarte „Zagrożenia i uzależnienia cyfrowe”.

Bogna Białecka podkreślała, że mimo realnych zagrożeń, media społecznościowe mogą również mieć w określonych warunkach pozytywny wpływ na młode osoby. Prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii uświadamiała słuchaczy, że media społecznościowe są zaprojektowane tak, by uzależniać. Tłumaczyła, że rodzice powinni być świadomi tych zagrożeń i nie tylko rozmawiać z dziećmi o zdrowym korzystaniu z elektroniki, ale pomagać im fizycznie we wprowadzaniu ograniczeń, na przykład blokad czasowych.

Psycholog, żona, mama, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, uświadamiała słuchaczy, że media społecznościowe są zaprojektowane tak, by uzależniać. Dodała, że zjawiska takie jak „lajki”, pozytywne komentarze, udostępnienia i element losowości w pojawianiu się interesujących informacji (mechanizm analogiczny jak w grach hazardowych), sprawiają, że młodzież poświęca na owe media coraz więcej czasu. Podkreśliła również, że rodzice powinni być świadomi tych zagrożeń i nie tylko rozmawiać z dziećmi o zdrowym korzystaniu z elektroniki, ale pomagać im fizycznie we wprowadzaniu ograniczeń, na przykład blokad czasowych.

Bogna Białecka podkreślała, że mimo realnych zagrożeń, media społecznościowe mogą również mieć w określonych warunkach pozytywny wpływ na młode osoby. Badania wskazują, że mogą one podnieść samoocenę nastolatków, pod warunkiem, że otrzymują dobre informacje zwrotne, a mało tak zwanego hejtu. Z kolei dla nastolatków mających dobre i silne relacje w świecie rzeczywistym (z rodziną i przyjaciółmi) media społecznościowe są narzędziem podtrzymywania kontaktu. Warunek?  Zamiast tysięcy osób znanych tylko z sieci,  należy utrzymywać relacje z mniejszą grupą realnych znajomych.

Autorka poradników psychologicznych w zakresie wychowania i relacji, stwierdziła, że dzięki mediom społecznościowym można poznać osoby o podobnych problemach, zainteresowaniach, wymieniając się doświadczeniem. Jest to szczególnie ważne dla młodzieży z małych miejscowości, gdzie trudno znaleźć w najbliższym otoczeniu rówieśników podzielających pasje czy mających podobne trudności.

Redaktor portali dla młodzieży www.pytam.edu.pl , rodziców www.rodzice.co, oraz ukierunkowanego na pomoc uzależnionym od pornografii www.sos.pytam.edu.pl dodała, że rodzice powinni przede wszystkim edukować się na temat mediów społecznościowych i ich wpływu na młodzież. Zrozumienie, jak działają te platformy, pomoże im w prowadzeniu otwartych rozmów z dziećmi. Ważne jest też wspólne ustalenie zasad korzystania z mediów społecznościowych, gdyż może pomóc w zapobieganiu uzależnieniu. Ograniczenie czasu online i zachęcanie do aktywności offline są – jak dodała – kluczowe.

Ważne jest też, by rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie online, w tym o prywatności i ryzykach związanych z dzieleniem się informacjami. Każdy korzystający z sieci powinien wiedzieć, czym są na przykład dane wrażliwe i groźby karalne. Rodzice powinni być również wsparciem dla swoich dzieci, pomagając im w budowaniu zdrowych relacji zarówno online, jak i offline.

Uczestnicy spotkań otrzymali bezpłatne poradniki „Dzieci w wirtualnej sieci” oraz „Nastolatki w wirtualnym tunelu”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Środa
noc
14°C Środa
rano
19°C Środa
dzień
20°C Środa
wieczór
wiecej »