Leżajsk: Zabrzmią organy

Recital organowy polskiego organisty Joachima Grubicha oraz "Msza za grzechy świata" Grzegorza Duchnowskiego zainaugurują w poniedziałek wieczór XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (Podkarpacie).

W Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części koncertu otwierającego jubileuszowy festiwal w recitalu organowym zabrzmią kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Franciszka Liszta, Dietricha Buxtehude. W drugiej części koncertu, tzw. kameralnej wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz połączone chóry z Lublina: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Międzyuczelnianego. Artyści wykonają "Mszę za grzechy świata" ("Missa pro perccatis mundi").

Jak poinformowała PAP dyr. biura organizacyjnego festiwalu Maria Horoszko, z uwagi na jubileuszową edycję festiwalu w jego programie znajdzie się 11 koncertów (a nie 10, jak co roku), choć ostatni odbędzie się już po oficjalnym zakończeniu imprezy. W tym dodatkowym koncercie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej wykona najpiękniejsze pieśni sakralne.

"Także koncert inauguracyjny będzie potężnym i niezwykłym wydarzeniem - na scenie w leżajskiej bazylice jednocześnie znajdzie się aż 120 osób, a utwór +Msza za grzechy świata+" będzie mieć tutaj swoją premierę" - zaznaczyła Horoszko.

Prapremiera "Mszy" odbyła się w lutym br. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Większość festiwalowych koncertów odbywać się będzie tradycyjnie w poniedziałki. Jedynie dodatkowy koncert zaplanowany na 21 sierpnia odbędzie się w niedzielę. W imprezie wezmą udział muzycy reprezentujący Polskę, Niemcy, Włochy i Węgry. Oficjalne zamknięcie imprezy nastąpi 15 sierpnia. W koncercie finałowym z recitalem organowym wystąpi Józef Serafin oraz wokalista Mietek Szcześniak.

Artyści biorący udział w imprezie grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
10°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
7°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
wiecej »