KFOR walczy o granicę

Amerykańscy i greccy żołnierze z sił międzynarodowych KFOR za pomocą buldożera usunęli w piątek usypaną z kamieni przez kosowskich Serbów barykadę na drodze prowadzącej do przejścia Jarinje na granicy z Serbią w północnym Kosowie.

Reklama

Serbowie cofnęli się na odległość 400 m od przejścia, jednak jeszcze tego samego dnia ustawili kolejną blokadę.

W piątek na granicy w Jarinju widać było lądujące helikoptery, a także samoloty bezzałogowe i większą liczbę żołnierzy KFOR.

Minister spraw wewnętrznych Kosowa Bajram Rexepi powiedział tego dnia, że Prisztina będzie koordynować z dowodzonymi przez NATO siłami KFOR i unijną misją prawno-policyjną Eulex akcję rozbierania zapór drogowych, ustawianych przez Serbów, którzy protestują przeciwko obsadzeniu granicy przez funkcjonariuszy kosowskich.

W połowie września mimo protestów Belgradu, który nie uznaje niepodległości Kosowa, granicę z Serbią obsadziły mieszane ekipy KFOR i misji Eulex oraz policjantów i celników kosowskich.

Niepokoje na granicy rozpoczęły się we wtorek starciami między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił KFOR, podczas których rannych zostało sześciu Serbów i czterech żołnierzy. Wcześniej do zamieszek oraz blokady przejść doszło w lipcu, gdy władze Kosowa nałożyły embargo na import z Serbii, która odpowiedziała tym samym w stosunku do towarów z kosowskimi znakami celnymi. W wyniku strzelaniny śmierć poniósł kosowski policjant. W tej sytuacji na granicę zostały wysłane oddziały KFOR.

Zajścia na granicy stały się powodem zawieszenia w środę rozmów serbsko-kosowskich, prowadzonych w Brukseli pod egidą UE. Rozmowy te mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną serbską prowincją, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -2°C Niedziela
  wieczór
  -4°C Poniedziałek
  noc
  -5°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »

  Reklama