Leć Psotka, leć!

Hipopotamica karłowata o imieniu Psotka opuści Wrocław i przeniesie się do - uznawanego za najlepszy na świecie - Ogrodu Zoologicznego w Singapurze. Będzie tam lecieć 14 godzin - poinformował PAP rzecznik wrocławskiego ZOO Ryszard Topola .

Reklama

Dystans pomiędzy Wrocławiem a Singapurem Psotka pokona dzięki dwóm środkom transportu. Z wrocławskiego ZOO na frankfurckie lotnisko pojedzie samochodem wyposażonym w specjalistyczny sprzęt do transportu zwierząt. We Frankfurcie "przesiądzie się" na rejsowy samolot lecący bezpośrednio do Singapuru. Psotka całą podróż przebywać będzie w przygotowanej dla niej skrzyni transportowej z dostępem do pokarmu oraz wody.

Pracownicy wrocławskiego ZOO liczą, w nowym miejscu Psotka znajdzie partnera i będzie się rozmnażać.

Hipopotamy karłowate są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ich występująca w naturalnych warunkach populacja się zmniejsza z powodu zabierania przez ludzi coraz większych terenów lasów deszczowych pod miejsca do życia i upraw. Ważnym czynnikiem zagrożenia dla tego gatunku jest także kłusownictwo; zwierzęta te są zabijane dla mięsa.

"Niespokojna sytuacja polityczna krajów takich jak: Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Sierra Leone czy Liberia, gdzie żyją jeszcze hipopotamy karłowate, również wpływa negatywnie na ochronę tego gatunku. W niedługim czasie może on podzielić los populacji, która została wytępiona na terenie Nigerii" - mówił Topola.

Populacja hodowlana daje nam jednak bardziej pozytywne widoki na przyszłość. Od lat 70-tych dwudziestego wieku liczba osobników w placówkach hodowlanych zwiększyła się ponad trzykrotnie.

Na koniec 2004 r. w ogrodach zoologicznych żyły 303 hipopotamy karłowate. 290 z nich urodziło się poza środowiskiem naturalnym. Taka liczba osobników pozwala specjalistom planować programy reintrodukcji zwierząt z powrotem do środowiska naturalnego, gdyby gatunek miał poważne problemy i istniałoby niebezpieczeństwo wymarcia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  -3°C Niedziela
  noc
  -5°C Niedziela
  rano
  -4°C Niedziela
  dzień
  -3°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »

  Reklama