Hu Jintao: Europa powinna sobie radzić

"Przede wszystkim sama Europa powinna rozwiązać problem swojego zadłużenia" - powiedział w środę prezydent Chin Hu Jintao prezydentowi Francji Nicolasowi Sarkozy'emu podczas spotkania na roboczym obiedzie w Cannes - poinformowała w czwartek agencja Xinhua. Spotkanie odbyło się w przeddzień rozpoczęcia obrad szczytu G20.

Reklama

Hu Jintao wyraził jednocześnie przekonanie, że Europa jest w stanie stawić czoła temu problemowi. "Uważamy, że Europa posiada zarówno niezbędną wiedzę jak i możliwości rozwiązania problemu zadłużenia" - powiedział chiński prezydent w relacji agencji Xinhua.

Hu podkreślił, że jego zdaniem szczyt G20 powinien wysłać społeczności międzynarodowej jasny sygnał konieczności utrzymania wzrostu i stabilizacji światowej gospodarki. Dodał, że uzgodniony w ub. tygodniu na szczycie państw strefy euro w Brukseli program ratunkowy powinien być podstawą wychodzenia z kryzysu.

Analitycy podkreślają, że Chiny posiadające obecnie drugą pod względem wielkości gospodarkę na świecie, z niepokojem obserwowały zaostrzanie się kryzysu zadłużeniowego w Europie, która jest jednym z głównych rynków zbytu dla chińskiego eksportu. Chiny posiadają ponadto europejskie obligacje na sumę ok. 550 mld dolarów.

Chiny nie kryły zaskoczenia zapowiedzią greckiego premiera Jeorjosa Papandreu rozpisania referendum dotyczącego programu oszczędnościowego dla jego kraju. Rzecznik chińskiego MSZ wyraził przekonanie, że program ratowania strefy euro powinien być wprowadzony w życie "mimo wszystko".

"Okres niepewności powinien być tak krótki jak to jest możliwe" - powiedział w Cannes wiceminister finansów Chin Zhu Guangyao.

Pekin bez ogródek wezwał Stary Kontynent do uporządkowania jego finansów - zauważa agencja AFP - i to pomimo wyrażanych nadziei, że przyjdzie mu z pomocą.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )
  Pobieranie...

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 1 2 3
  0°C Niedziela
  rano
  2°C Niedziela
  dzień
  2°C Niedziela
  wieczór
  0°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »

  Reklama