Rocznica w Petersburgu

KAI

publikacja 07.12.2003 08:13

Uroczystą sesją uczczono 6 grudnia 10-lecie wyższego seminarium duchownego w Sankt-Petersburgu pw. Matki Bożej Królowej Apostołów.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji abp Antonio Menini powiedział w petersburskiej konkatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny: "Kościół Święty wzywa nas, zgodnie ze swoim nauczaniem, do miłości narodu rosyjskiego, naszego narodu, jego kultury, jego tradycji cenionej w całym świecie chrześcijańskim i jego ogromnego dziedzictwa duchowego". W obecności kilkudziesięciu gości: biskupów, księży, przedstawicieli władz miasta i świeckich, zebranych w przylegającej do seminarium konkatedrze przemawiali - oprócz nuncjusza - m.in.: prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Zenon Grocholewski, metropolita w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Andrzej Szostek. "Kraj, w którym wezwał was do służenia Bóg, wasza ojczyzna, przeżywa obecnie ciężkie chwile. Ludzie często są tutaj rozdarci, zdezorientowani i pozbawieni nadziei... Właśnie was wraz z chrześcijanami innych tradycji, przede wszystkim z prawosławnymi, Pan wzywa, abyście pomagali im w odnalezieniu nadziei w sobie i w swoim Kościele" - powiedział abp Mennini. Wezwał następnie kapłanów i świeckich katolików Rosji do "serdecznej i braterskiej" współpracy z prawosławnymi, aby "realnie przyczyniać się do przezwyciężenia dramatu podziału, wzajemnej nieufności, począwszy od siebie i najbliższego otoczenia i dążyć do »cudu jedności«". "Bądźcie całą duszą i sercem oddani swojemu Kościołowi, wtedy będziecie go mogli twórczo wzbogacić, a swoją Bożą posługę uczynicie owocniejszą przez akceptację tego wszystkiego, co ofiaruje 1000-letnia kultura chrześcijańska Rosji" - zaapelował dyplomata watykański. Przekazał również pozdrowienia i życzenia dla petersburskiego seminarium od Jana Pawła II. Metropolita archidiecezji Matki Bożej w Moskwie przedstawił dzieje tej uczelni i przypomniał, że Kościół katolicki w Rosji stanowi mniejszość, a swoją działalność prowadzi w społeczeństwie wielowyznaniowym, gdzie dominującym wyznaniem jest "prawosławie - nasz Kościół siostrzany", co - zdaniem mówcy - powinno mieć wpływ na głębokie wychowanie międzywyznaniowe i międzyreligijne kapłanów. Abp Kondrusiewicz z mocą podkreślił, że seminarium przygotowuje księży dla Kościoła nie "cudzego", lecz "swojego". Przypomniał, że Kościół katolicki w Rosji ma bogate tradycje, a przy tym tragiczną historię i powinien żyć zgodnie z tradycjami tego narodu, elementami wschodniej tradycji, liturgii i kultury. "Kościół katolicki często nazywa się »zachodnim«, lecz obecnie w Rosji jest on »wschodni« i dlatego nawiązuje on do tradycji wschodniej" - powiedział metropolita w Moskwie. Zaznaczył przy tym, że "seminarium powołane jest do przygotowania miejscowych, rosyjskich kapłanów, gdyż od tego zależy przyszłość Kościoła katolickiego w Rosji".

Więcej na następnej stronie

Wymieniając osiągnięcia petersburskiej placówki wskazał również na trudności, z jakimi się ona boryka: brak rodzimej kadry naukowej (obecnie pracuje tu tylko dwóch profesorów Rosjan), utrzymanie seminarium ciągle zależy od pomocy z zagranicy, trudności w zapewnieniu alumnom odpowiedniej praktyki duszpasterskiej oraz brak regulacji dotyczących służby wojskowej kleryków. Biskup diecezji św. Klemensa w Saratowie Klemens Pickel zauważył, że "sercem" lokalnego Kościoła jest zawsze seminarium duchowne. Przypomniał początki swojej działalności w 1991 r., gdy wysłano go do pracy w Rosji, w której prawie nie było kapłanów katolickich. "Kiedy wyjeżdżałem do Rosji, moi koledzy żartowali, że szczęśliwy jest biskup, który jedzie do diecezji, w której nie ma księży. Kiedy zacząłem pracę, uświadomiłem sobie, jak gorzką wymowę ma ten dowcip" - wspominał biskup. Obecnie w petersburskim seminarium studiuje 10 alumnów z jego diecezji. Życzył wszystkim seminarzystom, aby ich "imiona zapisały się w sercu Boga". Następnie krótkie referaty wygłosili: kard. Grocholewski - nt. roli wychowania teologicznego w procesie ewangelizacji i ks. prof. Szostek o związkach antropologii chrześcijańskiej z przygotowaniem księży do dialogu międzyreligijnego. Rektor KUL przypomniał o historycznych związkach lubelskiej uczelni z Cesarską Katolicką Akademią Duchowną, którą po rewolucji październikowej 1917 r. przeniesiono do Lublina, co dało początek Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. Pierwszym rektorem KUL był wywodzący się z Akademii ks. Idzi Radziszewski. Wśród zaproszonych na uroczystości byli także m.in. prorektor Moskiewskiej Prawosławnej Akademii Duchownej i wicegubernator Petersburga, który otrzymał watykański medal 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i rosyjskie tłumaczenie papieskiego poematu "Tryptyku Rzymskiego". W założonym w 1993 r. i działającym początkowo w Moskwie seminarium kształci się obecnie na 6 rocznikach 55 kleryków z trzech rosyjskich diecezji. Najwięcej pochodzi ich z archidiecezji Matki Bożej w Moskwie - 15, następnie z diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku - 11 i z diecezji św. Klemensa w Saratowie - 10 alumnów, i z. Niestety nie ma żadnego kandydata do kapłaństwa z największej terytorialnie diecezji na świecie - św. Józefa w Irkucku. Ponadto jest tu dwóch klaretynów, 5 salezjanów, 9 franciszkanów konwentualnych i 3 werbistów. Większość alumnów stanowią Rosjanie, reszta to Białorusini i Mołdawianie.