Anioł Pański: 'Osoba ludzka sercem pokoju'

Radio Watykańskie/KAI/J

publikacja 01.01.2007 23:37

Pierwszegi stycznia Kościół obchodzi 40. Światowy Dzień Pokoju. W rozważaniu na Anioł Pański Benedykt XVI przypomniał, że ustanowiony on został, podobnie jak uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, przez Pawła VI.

Składając noworoczne życzenia kierującym państwami i organizacjami międzynarodowymi oraz wszystkim ludziom dobrej woli, Benedykt XVI nawiązał do tematu tegorocznych obchodów: Osoba ludzka sercem pokoju. Orędzie na dzisiejszy dzień, przygotowane wraz z Papieską Radą Iustitia et Pax, dotyka ważnego punktu: wartości osoby ludzkiej. Jest ona filarem podtrzymującym całą konstrukcję wielkiego gmachu pokoju – stwierdził Papież. „Dziś mówi się wiele o prawach człowieka, ale często zapomina się, że one wymagają trwałego fundamentu, nie względnego, niepodlegającego dyskusji. A może nim być tylko godność osoby ludzkiej” podkreślił Benedykt XVI. Stwierdził, że poszanowanie tej godności zaczyna się od uznania jej prawa do życia i swobodnego wyznawania własnej religii. „Skierujmy naszą modlitwę do Bożej Rodzicielki, aby wciąż wzrastały w świadomości ludzkiej święty szacunek dla każdej osoby ludzkiej oraz zdecydowane odrzucenie wojny i przemocy” zaznaczył Ojciec Święty. Pozdrawiając uczestników południowej modlitwy Benedykt XVI podziękował wszystkim Kościołom lokalnym, które włączyły się w obchody światowego Dnia Pokoju. Szczególnie pozdrowił uczestników wczorajszych uroczystości w Nursji oraz dzisiejszego marszu „Pokój wszystkim ziemiom” zorganizowanego przez wspólnotę św. Idziego w Rzymie i innych miastach świata. Po polsku papież powiedział: „Serdecznie pozdrawiam Polaków. Wam tu obecnym, waszym rodakom w kraju i za granicą, składam najlepsze życzenia dobrego i owocnego Nowego Roku. Proszę Bożą Matkę, Królową Pokoju, by otaczała was swoją opieką. Trwajcie mocni w wierze! Niech Bóg wam błogosławi” – powiedział Benedykt XVI. Poniżej publikujemy pełny tekst papieskiego wystąpienia. Drodzy bracia i siostry! Na początku nowego roku z radością składam wam wszystkim, obecnym na Placu św. Piotra, jak i łączącym się z nami za pośrednictwem radia i telewizji, me najserdeczniejsze życzenia pokoju i dobra! Światło Chrystusa, Słońca, które ukazało się na horyzoncie ludzkości, niechaj oświeca waszą drogę i towarzyszy wam w całym 2007 roku! Z trafną intuicją mój czcigodny Poprzednik, Sługa Boży Paweł VI ustanowił, by rok rozpoczynał się pod opieką Najświętszej Maryi, czczonej jako Boża Rodzicielka. Chrześcijańska wspólnota, która w tych dniach oddawała na modlitwie pokłon przed szopką, patrzy dziś ze szczególna miłością na Maryję Dziewicę. Utożsamia się z Nią, kontemplując właśnie narodzone Dzieciątko, owinięte w pieluszki i złożone w żłobie. Podobnie jak Maryja, także Kościół pozostaje w milczeniu, aby uchwycić i zachować wewnętrzne odgłosy Słowa, które stało się ciałem i nie zmarnować bosko-ludzkiego ciepła, jakie przynosi Jego obecność. To On jest błogosławieństwem Boga! Kościół, jak Dziewica, nie robi nic innego, jak pokazuje wszystkim Jezusa, Zbawiciela, i w każdym odbija się światło Jego Oblicza, blask dobroci i prawdy.

Dzisiaj kontemplujemy Jezusa, zrodzonego z Maryi Panny, w Jego prerogatywie prawdziwego "Księcia Pokoju" (Iz 9, 5). On "jest naszym pokojem", który przyszedł, aby burzyć "mur podziałów", jakie dzielą ludzi i narody, czyli "nieprzyjaźń" (Ef 2, 14). Dlatego tenże śp. Paweł VI zechciał, aby 1 stycznia stał się też Światowym Dniem Pokoju: ażeby każdy nowy rok zaczynał się w świetle Chrystusa, wielkiego rozjemcy ludzkości. Ponawiam dzisiaj moje życzenie pokoju dla rządzących i odpowiedzialnych za narody oraz organizacje międzynarodowe i dla wszystkich mężczyzn i kobiet dobrej woli. Czynię to szczególnie poprzez specjalne orędzie, które przygotowałem wraz z mymi współpracownikami z Papieskiej Rady ds. Sprawiedliwości i Pokoju, a którego temat w tym roku brzmi: "Osoba ludzka sercem pokoju". Dotyka ono istotnego punktu, wartości osoby ludzkiej, która jest filarem nośnym całej wielkiej budowli pokoju. Wiele się dziś mówi o prawach człowieka, często jednak zapomina się, że wymagają one trwałego fundamentu, nie względnego, nie kontrowersyjnego. Nie może nim być nic innego, jak godność osoby. Poszanowanie tej godności zaczyna się od uznania i ochrony jej prawa do życia i do swobodnego wyznawania własnej religii. Do Świętej Bożej Rodzicielki kierujemy z ufnością naszą modlitwę, ażeby rozwinął w sumieniach święty szacunek dla każdej osoby ludzkiej oraz zdecydowane wyrzeczenie się wojny i przemocy. Pomóż nam, Maryjo, Ty, która dałaś światu Jezusa, przyjąć od Niego dar pokoju i być szczerymi i odważnymi budowniczymi pokoju.