To jest sicher!

Marta Sudnik-Paluch

publikacja 18.08.2013 16:08

- Bez kobiety serce mężczyzny umiera - przyznał zgromadzonym w Piekarach Śląskich pątniczkom kard. Joachim Meisner.

To jest sicher! ks. Paweł Łazarski /GN Godzina młodzieżowa w Piekarach Śl. podczas tegorocznej pielgrzymki kobiet

Podczas tegorocznego spotkania mocno wybrzmiał apel abp. Wiktora Skworca o spójną politykę prorodzinną państwa. – W kwestii relacji rodzina – szkoła trzeba przypomnieć fundamentalną zasadę: szkoła jest instytucją państwa w służbie społeczeństwa! Sprawdza się tu reguła: im mniej „państwa w szkole”, tym jest ona lepsza (przykładem jest tu Francja). Tym bardziej niezależna od bieżącej polityki i współczesnych ideologii, które wydaje się promować – a przynajmniej dopuszczać – Ministerstwo Edukacji. Sprawa jest bardzo poważna, bo gra toczy się o to, czy rodzice – społeczeństwo – będą posiadali realny wpływ na kształt szkoły, na świat wartości, w których wychowywane będą ich dzieci. Drogie Matki! Trzeba, byście wykorzystywały możliwość konkretnego oddziaływania na to, co dzieje się w szkołach. Istnieje instrument, który może zabezpieczyć społeczność szkoły przed importowanymi ideologiami, przed demoralizacją i „seksualizacją” dzieci. Niech w szkolnych regulaminach znajdą się zapisy zabraniające aktywności na terenie szkoły różnej maści „ideologom”. Po waszej stronie jest ustawa zasadnicza Konstytucja naszego państwa – apelował metropolita katowicki. (Pełny tekst powitania abp. Skworca przeczytasz tu: "Nie" dla pseudoreform)

Witając pątniczki przybyłe do Piekar Śląskich, abp Wiktor Skworc miał na ramionach stułę papieską. Jan Paweł II podarował ją sanktuarium piekarskiemu podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r.

Serce zebranych kobiet zdobył tegoroczny kaznodzieja – kard. Joachim Meisner. W swojej homilii opowiadał o pięknie Boga, którego odbiciem jest Maryja, oraz o zadaniach, jakie czekają współczesne kobiety. – Kobiety są oczywiście co do wartości całkowicie równe mężczyznom, ale nie powinny przy tym zapominać o swojej monopolistycznej pozycji, tzn. że są sercem ludzkości i dlatego są niezbędne jako kobiety i matki w rodzinie, Kościele i społeczeństwie. Już w starożytności europejskiej mówiło się: Społeczeństwo, które jest zepsute przez mężczyzn, będzie uratowane przez kobiety, ale społeczeństwo, w którym zepsute są kobiety, jest już nie do uratowania. Dokładniej mówiąc, przed kobietą w społeczeństwie powinny stać otworem wszelkie dobre możliwości, ale nie może ona przy tym – powiedzmy to jeszcze raz – stracić swojej pozycji jako centrum ludzkości – mówił arcybiskup Kolonii. (Cały tekst kazania znajdziesz tu: Najpiękniejsze kobiety przychodzą do Piekar)

Kardynał Joachim Meisner złożył sanktuarium w Piekarach Śląskich niezwykły dar – swój pierścień biskupi. – Kiedy postanowiłem zostać księdzem, moja mama powiedziała mi: „Bez kobiety serce mężczyzny umiera. Dlatego trzymaj się bardzo mocno serca Matki Bożej”. I tak tyle już lat czuję się szczęśliwy z tą jedną Kobietą. Dlatego chcę podarować mój pierścień biskupi najpiękniejszej śląskiej Kobiecie, Matce Bożej Piekarskiej – oznajmił zgromadzonym.

Dziękując za dar, abp Skworc zapewnił: – Będziemy go przechowywać jako znak więzi i zobowiązania do modlitewnej pamięci o Księdzu Kardynale. To jest sicher! (z niem. pewne)

Oficjalne wprowadzenie wotum do bazyliki odbędzie się prawdopodobnie w połowie września, podczas uroczystości odpustowych.

Popołudniowe uroczystości zogniskowały się wokół Godziny Młodzieżowej. Swoją konferencję wygłosił w trakcie tego spotkania bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

W nawiązaniu do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Jesteśmy solą ziemi” duszpasterz zaproponował, by wspólnie zastanowić się nad treścią czwartego przykazania. – Co to znaczy, że mamy czcić ojca i matkę? Jak to powinno działać w obie strony? – pytał zebrane kobiety.

Zdaniem bp. Gregera, tak postawione pytania należy rozpatrywać na trzech płaszczyznach. One stanowią „schody”, które musimy pokonać, by w pełni pojąć znaczenie tego przykazania. – To schody wysokie i wąskie. Nie da się żadnego z nich przeskoczyć – zaznaczył.

Pierwszą z płaszczyzn, na jaką wskazał bp Greger, jest zasada sprawiedliwości. – Oznacza to, że człowiekowi należy dać to, co mu się należy z tego tytułu, że jest człowiekiem – tłumaczył. Jednocześnie podkreślił, że sprawiedliwość w relacji dziecko – rodzic nie oznacza partnerstwa, które jest błędem wychowawczym. – Relacja rodziców do dzieci jest zależnością. Na początku, kiedy rodzi się dziecko, jest ona totalna. Później, kiedy dorastamy, stajemy się coraz bardziej odpowiedzialni, więc ta zależność staje się coraz mniejsza. Ale nigdy nie przestajemy być dziećmi swoich rodziców – mówił.

Druga zasada to zasada kultury – zachowujemy się wobec naszych rodziców tak, jak jest to ogólnie przyjęte. Ostatni poziom to przykazanie. – Miłość do rodziców w kontekście przykazania niesie za sobą konieczność poniesienia ofiary z tego, co mi wolno i do czego mam prawo – wyjaśnił. Dlatego podstawą relacji rodziców i dzieci powinien być dialog oparty na argumentach.

Pielgrzymi podczas drogi powrotnej z Piekar Śl.:
wiara Grupa pielgrzymów wracająca z Piekar Śl.