Kto jest kim w siatkarskiej kadrze Polski

PAP |

publikacja 19.09.2014 18:46

Rozgrywający Paweł Zagumny ma na koncie najwięcej - ponad 400 meczów w reprezentacji Polski, która w sobotę zagra w półfinale mistrzostw świata. Najmniej doświadczony w ekipie jest przyjmujący Rafał Buszek. W katowickim Spodku ich rywalem będą Niemcy.

Kto jest kim w siatkarskiej kadrze Polski Grzegorz Michałowski /PAP Reprezentacja Polski na parkiecie w Łodzi

ROZGRYWAJĄCY:

Fabian Drzyzga

Od lat mówiło się o nim, że ma zająć miejsce Pawła Zagumnego w pierwszym składzie reprezentacji, gdy popularny "Guma" postanowi pożegnać się z kadrą. Nie mógł się przebić do wyjściowego składu u Daniela Castellaniego, ani też u Andrei Anastasiego. Zaufał mu dopiero Stephane Antiga i ... opłaciło się. To on kierował grą Polaków w dwóch najważniejszych meczach mistrzostw świata - w 3. rundzie w starciach z Brazylią (3:2) i Rosją (3:2).
Jest jedynym reprezentantem Polski, który urodził się za granicami kraju. Przyszedł na świat w Bordeaux, bo akurat tam wówczas grał jego ojciec - Wojciech.
data urodzenia: 3 stycznia 1990 miejsce urodzenia: Bordeaux (Francja) wzrost: 196 cm waga: 90 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 2010 numer na koszulce: 11 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011)

Paweł Zagumny

To od lat mózg zespołu. Wielu zawodników mówi, że nie tylko jest niezwykle ważnym ogniwem w trakcie meczu, ale i poza nim. Świetnie dogaduje się z Fabianem Drzyzgą, w wielu sytuacjach mu podpowiada, służy radą. W październiku skończy 37 lat i to prawdopodobnie jego ostatni wielki turniej z kadrą. Zresztą były lata, kiedy w niej nie grał, bo potrzebował odpocząć.
W kontaktach z mediami bardzo powściągliwy, ale zawsze trafnie oceni sytuację i spuentuje najważniejsze wydarzenia. Marcin Prus, który wiele lat z nim grał, uważa, że to on kieruje zespołem. "Doskonale wie, jak, kiedy i co komu powiedzieć. Wie, jak zmotywować i zachęcić. Typ zawodnika, który nigdy się nie poddaje" - powiedział.
Przez wielu ekspertów oceniany jest jako jeden z najlepszych rozgrywających na świecie. Ma na swoim koncie także wiele nagród indywidualnych - chociażby z mistrzostw świata 2006, Europy 2009 i igrzysk olimpijskich 2008.
data urodzenia: 18 października 1977 miejsce urodzenia: Jasło wzrost: 200 cm waga: 88 kg klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle debiut w kadrze: 1996 numer na koszulce: 5 największe sukcesy z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto mistrzostw Europy (2009), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

ATAKUJĄCY:

Dawid Konarski

Najlepsze lata w kadrze ma jeszcze przed sobą, a mistrzostwa świata są dla niego pierwszą tak poważną imprezą w karierze, mimo że w koszulce z orzełkiem zadebiutował już dwa lata temu. Antiga obdarzył go sporym kredytem zaufania, bo w kadrze jest zastępcą Mariusza Wlazłego. Rywalizację o tę pozycję wygrał z Grzegorzem Boćkiem i to w ostatniej chwili.
Gdy wchodzi na boisko nie zawodzi. Pokazał, że już radzi sobie znakomicie z presją, czego dowodem były jego występy w tegorocznej Lidze Światowej. To on odegrał znaczącą rolę w wyjazdowym zwycięstwie z Brazylią.
data urodzenia: 31 sierpnia 1989 miejsce urodzenia: Świecie wzrost: 198 cm waga: 93 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 2012 numer na koszulce: 3 największy sukces z kadrą: brak

Mariusz Wlazły

Cztery lata nie było go w kadrze, ale wrócił w wielkim stylu. Teraz nie chce już wracać do przeszłości i na pytania, o to czy warto było znowu założyć koszulkę z orzełkiem, nie chce odpowiadać. Trudno sobie jednak teraz wyobrazić, by go w kadrze miało nie być. To zdecydowany lider zespołu, siatkarz, który potrafi skończyć najtrudniejsze piłki w ataku, a w trakcie tych mistrzostw zbiera same pochwały.
To zawodnik światowej klasy, miał propozycje od wielu zagranicznych klubów, ale nigdy nie zdecydował się na wyjazd z kraju. Powtarzał ciągle, że w PGE Skrze Bełchatów ma wszystko, czego potrzebuje, a zespół gra nie tylko w Polsce, ale i w Europie zawsze o najwyższe cele.
Jest postacią kontrowersyjną - jedni go uwielbiają za sukcesy ze Skrą, inni mają pretensje o to, że odwrócił się od kadry. Wrócił po czterech latach nieobecności, za namową Antigi. "To on mnie przekonał, że warto znowu pomóc reprezentacji. I doskonale wiem, że jeśli się nie uda osiągnąć sukcesu, to właśnie ja dostanę najbardziej po głowie" - powiedział jeszcze przed turniejem.
Teraz nie musi się już obawiać, bo wiadomo, że impreza jest już dla Polaków udana, a on ma szansę zostać nawet MVP całych mistrzostw.
data urodzenia: 4 sierpnia 1983 miejsce urodzenia: Wieluń wzrost: 194 cm waga: 80 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2005 numer na koszulce: 10 największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006)

ŚRODKOWI:

Karol Kłos

Długo musiał się przebijać do składu. W pełni nie zaufali mu ani Castellani, ani też Anastasi. Antiga znał go znacznie lepiej, bo na co dzień razem trenowali w bełchatowskiej Skrze. Nie można jednak powiedzieć, że nie zasłużył na występ w mistrzostwach świata. Swoją grą udowadnia, że nie przez przypadek znalazł się w reprezentacji i gra w wyjściowym składzie.
Przyjaźni się z innym kadrowiczem Andrzejem Wroną. Grają na tej samej pozycji, ale zamiast ze sobą rywalizować, wspierają się.
data urodzenia: 8 sierpnia 1989 miejsce urodzenia: Warszawa wzrost: 201 cm waga: 87 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2009 numer na koszulce: 7 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012) </PRE>

Marcin Możdżonek

Przez ostatnie lata był filarem polskiego bloku. Najwyższy z Polaków - 211 cm wzrostu - wyrósł na gwiazdę w trakcie mistrzostw Europy w 2009 roku. Później było już tylko lepiej. Został wybrany najlepszym blokującym Pucharu Świata 2011 i Ligi Światowej 2012.
Ten sezon nie jest jednak do końca udany. Z powodu kontuzji barku miał zaległości w treningach, stracił miejsce w podstawowym składzie reprezentacji i długo nie było wiadomo, czy znajdzie się w ogóle w kadrze na mistrzostwa świata. Antiga docenił jednak jego zaangażowanie i profesjonalizm. I jak się okazało to była słuszna decyzja. To właśnie Możdżonek pomagał w najtrudniejszych chwilach.
"Akceptuję swoje miejsce w drużynie i wiem, że każdy z nas jest potrzebny. To wspólnie - z całą czternastką - walczymy tutaj o sukces i jestem szczęśliwy, że trener znalazł dla mnie miejsce" - powiedział w trakcie trwania turnieju.
data urodzenia: 9 lutego 1985 miejsce urodzenia: Olsztyn wzrost: 211 cm waga: 93 kg klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle debiut w kadrze: 2007 numer na koszulce: 18 największy sukces z kadrą: złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012) </PRE>

Piotr Nowakowski

W każdej sytuacji zachowuje twarz pokerzysty. Nie widać po nim radości po udanych akcjach, nie widać smutku po przegranych piłkach. Swoją pracę wykonuje solidnie, a w 2011 roku został okrzyknięty nawet jednym z najlepszych blokujących świata. Wielu widzi w nim polskiego Dmitrija Muserskiego. Do Rosjanina jeszcze trochę mu brakuje, ale na jego solidność można zawsze liczyć.
Polski turniej zaczął znakomicie, później było trochę gorzej i na boisku zastępowany był też przez Możdżonka. Mimo wszystko ze środka pozostaje groźny, a piłkę łapie na niesamowicie wysokim poziomie.
data urodzenia: 18 grudnia 1987 miejsce urodzenia: Żyrardów wzrost: 205 cm waga: 90 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 2008 numer na koszulce: 1 największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

Andrzej Wrona

Kadry się jeszcze uczy. Ma niewielkie doświadczenie, ale za to wprowadza bardzo dobrą atmosferę do zespołu. Jest uwielbiany przez kibiców za swoją aktywność w mediach społecznościowych. Jest otwarty, zawsze uśmiechnięty i skory do żartów. Przyjaźni się z Karolem Kłosem.
W mistrzostwach świata gra niewiele. W meczowej dwunastce znalazł się tylko dwa razy. Najczęściej mecze ogląda z trybun razem z Krzysztofem Ignaczakiem.
data urodzenia: 27 grudnia 1988 miejsce urodzenia: Warszawa wzrost: 205 cm waga: 95 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2013 numer na koszulce: 8 największy sukces z kadrą: brak

PRZYJMUJĄCY:

Rafał Buszek

Powołanie Buszka do kadry było jednym z największych zaskoczeń, jakie przygotował dla kibiców Antiga. Ma 27 lat i po raz pierwszy udało mu się założyć reprezentacyjną koszulkę. Jest doskonałym przykładem tego, że systematyczna praca popłaca.
Jest spokojny, małomówny i raczej nie należy do zawodników, którzy chcą być na pierwszych stronach gazet. Francuskiego szkoleniowca przekonał tym, że świetnie poradził sobie w Lidze Światowej. Był bohaterem spotkania z Brazylią na wyjeździe i pokazał, że znakomicie radzi sobie z presją. W mundialu gra niewiele, ale jak wchodzi, nie zawodzi. To właśnie on przyczynił się również do tego, że w kadrze nie było miejsca dla Bartosza Kurka.
data urodzenia: 28 kwietnia 1987 miejsce urodzenia: Dębica wzrost: 194 cm waga: 84 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 2014 numer na koszulce: 21 największy sukces z kadrą: brak

Michał Kubiak

Przeżył dramat przed sezonem kadrowym. W niejasnych okolicznościach złamał palce u ręki i musiał przejść zabieg. Nie było wiadomo, czy zdoła wrócić do wysokiej formy, którą prezentował w Jastrzębskim Węglu. Okazało się, że Kubiak podszedł do zadania bardzo ambitnie i miejsce w kadrze wywalczył sobie sportową dyspozycją.
Jest jednym z najbardziej nerwowych polskich siatkarzy. Reaguje impulsywnie na to, co dzieje się na boisku. Został w tym turnieju ukarany już czerwoną kartką, przez co rywale dostali w prezencie jeden punkt. A działo się to w tie-breaku bardzo ważnego meczu z Brazylią (2:3). Bardzo rzadko i niechętnie rozmawia z dziennikarzami. Przez cały turniej ani razu nie zatrzymał się w tzw. strefie mieszanej. Ale obiecuje, że zrobi to w niedzielę - po ostatnim spotkaniu turnieju.
data urodzenia: 23 lutego 1988 miejsce urodzenia: Wałcz wzrost: 191 cm waga: 80 kg klub: Halkbank Ankara debiut w kadrze: 2011 numer na koszulce: 13 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

Mateusz Mika

To największe odkrycie mistrzostw świata i obecnego sezonu. 23-letni przyjmujący jak burza wdarł się nie tylko do kadry, ale także do wyjściowej szóstki. W pierwszej rundzie imprezy wiele ekip miało duże kłopoty z Miką, bo go nie znali. Później było słabiej, ale trenerzy powtarzają - dajcie mu czas, a stanie się jednym z najlepszych przyjmujących na świecie.
Wielu ekspertów twierdziło, że Mika w kadrze znalazł się dzięki asystentowi trenera Philippe'owi Blainowi. To bowiem on był przez ostatni rok jego szkoleniowcem w klubie Montpellier. Zawodnik jednak udowodnił, że na miejsce w składzie zasługuje i wszystkim krytykom w tym turnieju zamknął usta.
data urodzenia: 21 stycznia 1991 miejsce urodzenia: Kobiernice wzrost: 206 cm waga: 86 kg klub: Trefl Gdańsk debiut w kadrze: 2010 numer na koszulce: 20 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011)

Michał Winiarski

To jeden z najbardziej doświadczonych zawodników wśród biało-czerwonych. W kadrze Antigi została mu powierzona rola kapitana i chyba nikt bardziej na to nie zasłużył. "To serducho drużyny" - mówi o nim Drzyzga. I faktycznie tak jest. Ponadto jest w znakomitej dyspozycji. Do czasu złapania kontuzji w meczu z Iranem w 2. rundzie mistrzostw świata, rozgrywał turniej życia. Był na boisku wszędzie. Dobrze spisywał się w obronie, jak i przyjęciu.
W kadrze zadebiutował 10 lat temu i wielokrotnie był kluczowym zawodnikiem. Miał przerwy w występach w narodowych barwach, chociażby wówczas, gdy jego karierę przerywały kontuzję.
Uraz przytrafił mu się również w mistrzostwach świata. Gdy padł na boisko w meczu z Iranem, serca wielu kibiców przestały na chwilę bić. To był cios - dla niego, jak i dla kadry. Z wielkim bólem wypisanym na twarzy opuszczał Atlas Arenę. Dzień później okazało się, że kontuzja nie jest bardzo groźna, ale bolesna. Z Francją, w kolejnym meczu, nie zagrał, ale wyszedł w szóstce na spotkania z Brazylią i Rosją. Widać było, że walczy nie tylko z rywalem, ale i z bólem.
data urodzenia: 28 września 1983 miejsce urodzenia: Bydgoszcz wzrost: 200 cm waga: 82 kg klub: PGE Skra Bełchatów debiut w kadrze: 2004 mecze w kadrze: 225 numer na koszulce: 2 największy sukces z kadrą: srebro mistrzostw świata (2006), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

LIBERO:

Krzysztof Ignaczak

To zawodnik, o którym można napisać oddzielną książkę. Popularny "Igła" jest ulubieńcem kibiców i wprowadza odpowiednią atmosferę w zespole. W tej chwili jest rezerwowym libero, ale z pokorą przyjmuje swoją rolę. Drużynie dał bardzo dużo i w pełni zasłużył na to, by znaleźć się w kadrze.
Prowadzi bardzo popularnego wideobloga "Igłą szyte", w którym fani mogą śledzić od kuchni, co dzieje się w reprezentacji. Zaczął pisać także felietony, otworzył sklep z koszulkami. Wyraźnie szuka sobie już miejsca po karierze sportowej. On sam zresztą mówi, że ten mundial może być dla niego pożegnaniem z kadrą.
Wielki żal miał do trenera Raula Lozano, że nie zabrał go do Japonii przed ośmioma laty, kiedy Polacy zdobyli srebrny medal. Zresztą na linii szkoleniowiec - Ignaczak wówczas mocno iskrzyło. W jednym z wywiadów przyznał wtedy, że jego świat legł w gruzach. Odbudował się jednak i odkąd Daniel Castellani przejął kadrę, znajdował się w niej regularnie. Ma na koncie już ponad 300 występów z orzełkiem na piersi.
data urodzenia: 15 maja 1978 miejsce urodzenia: Wałbrzych wzrost: 188 cm waga: 86 kg klub: Asseco Resovia Rzeszów debiut w kadrze: 1996 numer na koszulce: 16 największy sukces z kadrą: złoto (2009) i brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)

Paweł Zatorski

To jest całkowite przeciwieństwo Ignaczaka. Spokojny, opanowany i ważący słowa. Nie ma rzeczy, która wyprowadziłaby go z równowagi. Również na boisku potrafi wprowadzić spokój - zwłaszcza w obronie. Spisuje się bardzo dobrze. Jest zdecydowanym numerem jeden na tej pozycji.
Potrafi się wzruszać jak mało kto. Po finałowych meczach ekstraklasy siatkarzy i zdobyciu złotego medalu ze Skrą, popłakał się, ale nie ze wzruszenia, ale żalu, że musi opuścić ekipę, z którą odnosił sukcesy.
data urodzenia: 21 czerwca 1990 miejsce urodzenia: Łódź wzrost: 184 cm waga: 73 kg klub: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle debiut w kadrze: 2009 numer na koszulce: 17 największy sukces z kadrą: brąz mistrzostw Europy (2011), zwycięstwo w Lidze Światowej (2012)