Przekazał pamiątki po Janie Pawle II

Polska/kab

publikacja 02.07.2009 12:31

Osiem potężnych kartonów wypełnionych pamiątkami po Janie Pawle II trafiło do Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Przez 27 lat skolekcjonował je niemiecki dziennikarz Norbert Sommer.

Przekazał pamiątki po Janie Pawle II A.viajar24h.com/www.flickr.com (CC) Według włoskiej gazety "pewne" jest tylko to, Jan Paweł II zostanie wyniesiony na ołtarze między kwietniem a majem 2010 roku

Sommer, który w 1978 został kierownikiem redakcji religijnej Saarländischer Rundfunk materiały związane z polskim papieżem zaczął gromadzić od początku jego pontyfikatu.

Od czasu papieskiej pielgrzymki do RFN w 1980 r. towarzyszenie papieżowi  stało się dziennikarską pasją Sommera, czytamy w dzienniku „Polska”. W ciągu 16 lat wziął on udział w 11 podróżach Jana Pawła II relacjonując jego wizyty we Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, a także podróże po Azji - do Sri Lanki, Tajlandii, Korei, Filipin, Papui, Nowej Gwinei i Japonii.

Przez ten czas zgromadził potężny zbiór pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II.- Jest w nim 98 książek o Janie Pawle II z całego świata, do tego setki gazet z artykułami dotyczącymi tego, jak przyjmowane były jego pielgrzymki, teksty jego oficjalnych wystąpień i kazań wygłoszonych w krajach, które odwiedził, nagrań audio i video - opisuje Norbert Sommer. W kolekcji nie brak też różnorakich gadżetów produkowanych przy okazji papieskich pielgrzymek: toreb, parasoli, zegarków, monet, znaczków pocztowych, baloników z papieżem, otwieraczy do butelek czy lampek nocnych z Janem Pawłem II, podaje „Polska”

- Wszystko wyprodukowane dla wiernych. Akcentem humorystycznym kolekcji jest ponad sto karykatur papieża z gazet całego świata – mówi  Sommer na łamach gazety.

Początkowo Sommer zaoferował swój zbiór John Paul II Cultural Center w Waszyngtonie ale ponieważ sam musiałby opłacić koszty transportu (ok. 2300 euro) więc odmówił. Zainteresowanie kolekcją wyraził również  nuncjusz watykański w Niemczech, ale nie za bardzo wiedział, co zrobić z kolekcją, a Sommerowi zależało, aby mogli ją poznać wierni, czytamy w „Polsce”.

Dziennikarzowi- kolekcjonerowi Sommerowi pomógł, pochodzący z Warmii niemiecki teolog Winfried Lipscher, który skontaktował go z nuncjuszem apostolskim w Warszawie abpem Józefem Kowalczykiem. To arcybiskup poradził, aby zbiór przewieźć do Olsztyna.

Kolekcję Sommera będzie można oglądać w budynku miejscowego seminarium duchownego.