Wiara jest dla mnie wszystkim!

Monika Łącka

publikacja 14.05.2016 16:39

Karolina Szabat napisała najlepszy w Polsce esej oparty o nauczanie św. Jana Pawła II i wygrała 12. Edycję Konkursu Papieskiego Instytutu Tertio Millenio.

Wiara jest dla mnie wszystkim! Monika Łącka /Foto Gość Podczas pisania eseju Karolina Szabat (na środku) zgłębiała m.in. dramat Karola Wojtyły "Promieniowanie ojcostwa"

To nie wszystko. Karolina, która na co dzień uczy się w I LO im. Mikołaja Kopernika w Krośnie, wygrała też konkurs w regionie krakowskim, obejmującym uczestników z województw małopolskiego i podkarpackiego

W nagrodę pojedzie w wakacje do Rzymu. Karolina otrzymała też indeksy (do wyboru) wydziałów filozoficznego i teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, a także mnóstwo książek i innych upominków.

- Emocje i radość są dziś ogromne! - mówiła dziennikarzom chwilę po ogłoszeniu wyników w sali Okna Papieskiego krakowskiej kurii. Jak przekonuje, niczego by nie osiągnęła bez pomocy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której jest stypendystką.

- To dzięki tej fundacji dowiedziałam się o konkursie papieskim i wygrałam go, a wyjazd do Rzymu był moim największym marzeniem. Od początku tego roku szkolnego startowałam więc we wszystkich konkursach i olimpiadach (teologicznej i biblijnej), w których główną nagrodą był właśnie wyjazd do Rzymu. W końcu się udało! - cieszy się laureatka. Chce tam pojechać, bo Rzym dla Karoliny jest kolebką tego, co jest dla niej wszystkim.

- A wszystkim są dla mnie Kościół i moja wiara - zapewnia.

Dziewczyna opowiada również, że pierwsze dwa etapy konkursu, będące testami wiedzy o nauczaniu św. Jana Pawła II, nie sprawiły jej większego problemu. Natomiast napisanie eseju na jeden z tematów proponowanych przez Instytut Tertio Millenio (organizatora konkursu), wymagał wysiłku, czasu i pogodzenia pracy nad nim z innymi obowiązkami.

W trzy tygodnie musiała przerobić wszystkie niezbędne lektury i dobrać dodatkowe. Co więcej, konkursowa praca mogła mieć max. cztery strony A4, a streszczenie w takiej objętości bogactwa nauczania Jana Pawła II wydawało się wręcz niewykonalne.

- Zwłaszcza, że wybrałam temat "Czym w swej istocie jest ojcostwo wg Jana Pawła II" i opierałam się przede wszystkim na dramacie "Promieniowanie ojcostwa" oraz na adhortacji apostolskiej "Redemptoris Custos". Przeczytałam również adhortację "Familiaris Consortio" i list Jana Pawła II do rodzin. Najtrudniejsze było jednak zmierzenie się z "Promieniowaniem", bo każdy aspekt nauczania jest tam tak ważny, że pominięcie choćby jednego, jest zburzeniem struktury ojcostwa. W tym dramacie tkwi również taki ogrom filozofii, że jako osoba 17-letnia, nie dawałam rady… - wspomina.

Drugie miejsce w konkursie (który jest jednym z największych w Polsce konkursów papieskich) zajął Kamil Przybycień, a trzecie - Jadwiga Pelc. Jak podkreślają przedstawiciele Instytutu Tertio Millenio oraz jury oceniające prace, poziom konkursu był w tym roku wymagający, a jego uczestnicy poprzeczkę ustawili bardzo wysoko.

- To była wielka przygoda móc spotkać się z wami. W esejach napisaliście, jak odbieracie nauczanie Jana Pawła II, dlatego życzę wam, byście tym właśnie żyli. Z kolei podczas obron prac udowodniliście, że macie ogromną wiedzę - mieliśmy z kim i o czym rozmawiać - mówił ks. Kamil Szpilka z jury konkursu.

Konkurs organizowany przez Instytut Tertio Millenio początkowo odbywał się tylko na terenie archidiecezji krakowskiej. Później rozrósł się na całą Polskę, a ostatnio bierze w nim udział nawet Polonia w USA. W tym roku do udziału w nim zgłosiło się aż 5 tys. osób, z czego tylko 600 mieszka na terenie diecezji krakowskiej.