To już koniec unijnych sankcji wobec Rosji?

PAP |

publikacja 27.05.2016 06:55

MSZ Niemiec: przedłużenie sankcji wobec Rosji będzie trudne.

To już koniec unijnych sankcji wobec Rosji? Jakub Szymczuk /Foto Gość Steinmeier podkreślił, że przedłużenie sankcji wobec Rosji będzie trudne

Porozumienie dot. przedłużenia sankcji wobec Rosji będzie trudne ze względu na rosnącą opozycję dla tego pomysłu wśród niektórych państw UE - powiedział szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Kanclerz Angela Merkel jest przeciwko zniesieniu restrykcji.

Steinmeier wyraził tę opinię w czwartek podczas wywiadu dla agencji BNS.

"Zdajemy sobie sprawę z rosnącego oporu wewnątrz UE w sprawie przedłużania sankcji wobec Rosji. (...) Znalezienie wspólnego stanowiska w tej kwestii będzie trudniejsze niż rok temu" - dodał szef niemieckiej dyplomacji. Podkreślił także, że władze w Berlinie uważają, iż sankcje nałożone na Moskwę powinny obowiązywać do czasu wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu na Ukrainie.

"Jedno jest pewne. Nie możemy ignorować aneksji Krymu przez Rosję, złamania prawa międzynarodowego i destabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy" - podkreślił Steinmeier.

Merkel podczas szczytu siedmiu najbogatszych państw świata w Japonii wypowiedziała się przeciwko zniesieniu sankcji. "Musimy w najbliższych tygodniach uczynić wszystko, by osiągnąć widoczny postęp w realizacji politycznego procesu (na Ukrainie)" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. "Uważam, że jest za wcześnie na odwołanie alarmu" - podkreśliła niemiecka kanclerz. Jak dodała, ustały co prawda walki na dużą skalę, niemniej "nadal nie ma stabilnego rozejmu".

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział na spotkaniu z zagranicznymi dziennikarzami w Berlinie, że chociaż chciałby znieść sankcje jak najszybciej - "najchętniej jeszcze dziś", to "zapewne będzie trzeba je utrzymać".

Dzień wcześniej minister gospodarki Niemiec Sigmar Gabriel opowiedział się za dialogiem z Rosją i stopniowym znoszeniem sankcji ekonomicznych wobec tego kraju. Gabriel i minister przemysłu Rosji Denis Manturow uczestniczyli w Dniach Rosji w Rostocku nad Bałtykiem.

"Wszyscy wiemy z doświadczenia, że izolacja nie prowadzi na dłuższą metę do celu. Pomóc może tylko dialog" - mówił Gabriel.

Szef niemieckiego resortu gospodarki i energetyki zastrzegł również, że warunkiem zniesienia sankcji jest przestrzeganie warunków porozumień z Mińska dotyczącego Ukrainy. Jego zdaniem, stanowisko Unii Europejskiej, które wyraża się w formule: "najpierw realizacja w stu procentach porozumienia z Mińska, a dopiero potem stuprocentowe zniesienie sankcji" jest "niezbyt mądre".

Sankcje gospodarcze wobec Rosji, wprowadzone w 2014 r. w odpowiedzi na aneksję Krymu i wspieranie przez Moskwę separatystów na wschodzie Ukrainy, wygasają z końcem lipca. Na przełomie czerwca i lipca UE musi podjąć decyzję w sprawie ich utrzymania. Już w ub. roku UE uzależniła zniesienie sankcji od wdrożenia porozumień z Mińska w sprawie zakończenia konfliktu.

Niemiecki biznes od dawna domaga się zniesienia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. Niemiecki eksport do Rosji zmniejszył się w zeszłym roku o 7,5 mld euro, co oznacza spadek o blisko jedną czwartą w porównaniu do roku 2014. W porównaniu z rekordowym 2012 r. obroty w handlu z Rosją spadły o niemal połowę.