Fałszywa informacja, realne skutki

Piotr Legutko

GN 6/2017 |

publikacja 09.02.2017 00:00

Zmyślone wiadomości zaczynają odgrywać coraz większą rolę w kształtowaniu opinii publicznej.

Fałszywa informacja, rozpowszechniana przez media i portale społecznościowe, natychmiast zaczyna toczyć się niczym kula śniegowa i wywołuje trudne do przewidzenia skutki. istockphoto Fałszywa informacja, rozpowszechniana przez media i portale społecznościowe, natychmiast zaczyna toczyć się niczym kula śniegowa i wywołuje trudne do przewidzenia skutki.

Program Studio Polska, który pojawił się na antenie TVP Info w ostatnią sobotę stycznia, poświęcony był niebezpieczeństwom, jakie grożą nam na skutek szalejących w przestrzeni publicznej fałszywych informacji. Prowadzący – Maciej Pawlicki – zaczął od takiej właśnie „wiadomości z ostatniej chwili”, jakoby UOP miał zatrzymać Ryszarda P., przewodniczącego partii Nowoczesna, pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Wiadomość – dla uważnego odbiorcy co najmniej podejrzana (nie ma już UOP) – od razu została zdementowana i opatrzona komentarzem, że właśnie tego typu „fałszywki” stały się ważnym elementem realnego wpływania na opinię publiczną.

Autorom programu chodziło o mocny przykład i cel swój osiąg­nęli z naddatkiem, bo rzeczywiście wywołali całą lawinę wydarzeń – w realnym świecie. Dzień później Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) stwierdziła, że to nie był przypadek, ale zaplanowane, podprogowe działanie „na zlecenie PiS”, mające na celu obniżenie wiarygodności lidera opozycji. Posłanka odpowiedziała happeningiem na happening, wyszła z telewizyjnego studia i zapowiedziała podjęcie dalszych kroków w tej sprawie. Można zatem powiedzieć, że medialna prowokacja udała się… aż za bardzo. Zobaczyliśmy bowiem, że fałszywa informacja, nawet podana w celach edukacyjnych i szybko zdementowana, natychmiast zaczyna toczyć się niczym kula śniegowa i ma realne konsekwencje. Tak wygląda świat mediów i polityki w czasach postprawdy.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.